Řecká krize může zvýšit úrokové sazby u hypoték i Čechům

- Hypotéky autor: Redakce NašePeníze.cz

Úrokové sazby stále klesají a mnoho lidí stále navštěvuje banky kvůli hypotečním úvěrům. Jenže jak dlouho nízké úroky vydrží a jak moc do hypoteční oblasti zasáhnou doporučení od České národní banky? Na to jsme se zeptali odborníka nejen na hypotéky ze společnosti Fincentrum Davida Bureše.

Nyní došlo k navýšení sazeb jako odraz aktuálních problémů v Řecku. Pokud se podaří situaci stabilizovat, tak by se měly sazby udržet v dalších 12 měsících do 2,5 procenta. Což vychází ze strategie ČNB a jejího umělého držení kurzu do podzimu 2016.  Pokud

Nyní došlo k navýšení sazeb jako odraz aktuálních problémů v Řecku. Pokud se podaří situaci stabilizovat, tak by se měly sazby udržet v dalších 12 měsících do 2,5 procenta. Což vychází ze strategie ČNB a jejího umělého držení kurzu do podzimu 2016. Pokud , zdroj: NašePeníze.cz

Jsou teď nějaké hypoteční trendy? Jaká hypotéka láká nejvíc lidí?
Pokud se podívám na své klienty, tak bych viděl asi dva hlavní směry, kudy se ubírá zájem. Jedna z velkých bank nabízí nadstandardní podmínky v případě dlouhé fixce. S tím, že pokud po čase klient zjistí, že daný byt chce prodat, tak u většiny bank je to hodně drahá záležitost, pokud tuto situaci chcete řešit uprostřed období pevné fixace. S Hypoteční bankou se však nechá nastavit postup, kdy si klient vybere větší a dražší nemovitost a tu menší prodá. Já mu následně zařídím, že daná sankce se naprosto minimalizuje nebo úplně vynuluje. Takže toto je výhoda k nezaplacení. Pouze musíte znát správný postup a klientovi to srozumitelně vysvětlit.  Nikdy totiž nevíte, co se během dalších 5 až 7 let stane.

Dalším trendem je Ofsetová hypotéka – tento specifický produkt táhne mé klienty už poslední 3 roky a stává se stále oblíbenější. Základní myšlenkou je to, že splácíte úrok pouze z rozdílu mezi dluhem a výší zůstatku na spořicím účtu. Takže volné peníze máte stále k dispozici a přitom můžete každý měsíc své přebytky přihazovat na jednu hromádku a snižovat náklady na úrok. Až se třeba po 10,5 letech dostanete do chvíle, kdy úrok je NULA a do konce 30 leté splatnosti úvěru splácíte pouze dluh. Nebo to kdykoliv pak ve fixaci splatíte a zbavíte se dluhu úplně.

Určitě se vás na to ptá kde kdo, ale jak vidíte další vývoj úrokových sazeb u hypoték?
Na stejnou otázku se já osobně ptám stále všech velkých bankéřů na různých setkáních a vychází mně z toho následující směr. Nyní došlo k navýšení sazeb jako odraz aktuálních problémů v Řecku. Pokud se podaří situaci stabilizovat, tak by se měly sazby udržet v dalších 12 měsících do 2,5 procenta. Což vychází ze strategie ČNB a jejího umělého držení kurzu do podzimu 2016.  Pokud však dojde k nějakým vyhroceným situacím, tak se může lehko dostat sazba i nad 3 %. Krásně mi to nedávno popsal vysoce postavený člověk v jedné bance, který mi to ukazoval na rychlých a nečekaných změnách, jež v roce 2009 vystřelily sazby až na hodnoty kolem 5,4 %. Nechci být pesimista, ale ty nejlepší časy, kdy jsme pro klienty dávali 5 leté sazby i za 1,59 %, máme prostě za sebou a je třeba to pochopit.

Co říkáte na doporučení ČNB ohledně omezení hypoték?
U svých klientů řeším 100% hypotéku tak v 5 % případů. Já osobně souhlasím s doporučením ČNB ohledně těchto úvěrů. Nejsem zastáncem masového 100% financování, protože lidé pak nemají dostatek odpovědnosti ke splácení a při větším problému mají pocit, že tu odpovědnost hodí na banku. Takže ty drobné regulace jsou zatím v mezích, které u těch bonitních klientů nebudou způsobovat žádné problémy. Zrovna nedávno jsem dostal požadavek na hypotéku od klienta, který má příjem 23 tisíc korun, manželka je s 2 dětmi na mateřské, a mají měsíční splátku spotřebitelského úvěru za 5 000 korun. Trochu mě zamrazilo. Záměrem bylo koupit byt na 100% hypotéku, kde splátka bude o trochu levnější, než současný nájem – na který se jim každý měsíc průměrně 1 000 korun nedostává. Toto je jasný budoucí průšvih. Stačí, když se současná sazba zvýší o 1 % a klient přestane splácet. Toto se musí trochu zregulovat, abychom předešli ještě větším problémům.

-Celý rozhovor na Hypoindex.cz

Tagy: Řecko změna krize úroky sazba hypotéka