Reforma vysokých škol: Některé tituly už nebudou doživotní

7. 10. 2011 – 15:31 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Reforma vysokých škol: Některé tituly už nebudou doživotní
Kvalitu vysokých škol by měl kontrolovat nový úřad - Národní akreditační agentura, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Akademické tituly, jako například profesor či docent, již nebudou celoživotní, ale budou vázané k pracovním místům, počítá s tím věcný návrh vysokoškolského zákona, který by měla vláda dostat v paragrafovaném znění do června roku 2012. V pátek to řekl ministr školství Josef Dobeš (VV).

"Jsem rád, že po státních maturitách říznu do dalšího materiálu, který zde leží roky," uvedl Dobeš.

Akademické tituly by měly být získávané výběrovým řízením a v případě, že pracovník odejde do jiné školy, bude muset udělat nové řízení. "Neznamená to, že šmahem zatracujeme profesory," dodal Dobeš s tím, že profesoři jmenovaní prezidentem profesory zůstanou.

Ministr chce také zavést dvoustupňovou akreditaci. Nejprve by si měla vysoká škola nastavit vnitřní mechanismy kvality a poté akreditační komise posoudí kvalitu celé instituce, nikoliv pouze oboru. "U Právnické fakulty v Plzni šlo systémové selhání instituce," řekl Jiří Nantl, ředitel odboru vysokých škol z ministerstva, s tím, že nešlo o selhání jednotlivých oborů. Ministerstvo chce také zpřísnit postihy za podvádění.

Kvalitu vysokých škol by měl kontrolovat nový úřad - Národní akreditační agentura. Tu by měla tvořit akreditační komise, jmenovaná vládou a odborný aparát v čele s ředitelem jmenovaným Akreditační komisí.

Akademický senát, který by měl schvalovat například rozpočty škol, by měl mít nově nejvýše jednu třetinu studentů. Studenti podle Dobeše nemají dostatečný rozhled a neumějí si představit důsledky při rozhodování o škrtech.

Rektor by mohl pocházet buď z akademické půdy jednotlivých škol, nebo by se na něj mohlo vypsat i mezinárodní výběrové řízení.

Podle zákona by mělo být jasné, jaké jsou požadavky na bakaláře, magistry nebo doktory.

Dobeš chce také motivovat menší školy ke slučování.

Návrh počítá s kontraktovým financováním státem. Smlouvy by mohly být uzavírané na tři až pět let.

Školská reforma počítá také se zavedením školného, přesné parametry ale Dobeš neřekl.

Zatím se jedná o věcný návrh zákona. Ještě dvakrát ho projedná koaliční odborná komise tak, aby na konci října mohl jít do vnějšího připomínkového řízení.

-

Jan Drahorád | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,640 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články