Reforma vysokých škol: Některé tituly už nebudou doživotní

- Životní styl autor: Redakce NašePeníze.cz

Akademické tituly, jako například profesor či docent, již nebudou celoživotní, ale budou vázané k pracovním místům, počítá s tím věcný návrh vysokoškolského zákona, který by měla vláda dostat v paragrafovaném znění do června roku 2012. V pátek to řekl ministr školství Josef Dobeš (VV).

Kvalitu vysokých škol by měl kontrolovat nový úřad - Národní akreditační agentura, Foto:SXC

Kvalitu vysokých škol by měl kontrolovat nový úřad - Národní akreditační agentura, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

"Jsem rád, že po státních maturitách říznu do dalšího materiálu, který zde leží roky," uvedl Dobeš.

Akademické tituly by měly být získávané výběrovým řízením a v případě, že pracovník odejde do jiné školy, bude muset udělat nové řízení. "Neznamená to, že šmahem zatracujeme profesory," dodal Dobeš s tím, že profesoři jmenovaní prezidentem profesory zůstanou.

Ministr chce také zavést dvoustupňovou akreditaci. Nejprve by si měla vysoká škola nastavit vnitřní mechanismy kvality a poté akreditační komise posoudí kvalitu celé instituce, nikoliv pouze oboru. "U Právnické fakulty v Plzni šlo systémové selhání instituce," řekl Jiří Nantl, ředitel odboru vysokých škol z ministerstva, s tím, že nešlo o selhání jednotlivých oborů. Ministerstvo chce také zpřísnit postihy za podvádění.

Kvalitu vysokých škol by měl kontrolovat nový úřad - Národní akreditační agentura. Tu by měla tvořit akreditační komise, jmenovaná vládou a odborný aparát v čele s ředitelem jmenovaným Akreditační komisí.

Akademický senát, který by měl schvalovat například rozpočty škol, by měl mít nově nejvýše jednu třetinu studentů. Studenti podle Dobeše nemají dostatečný rozhled a neumějí si představit důsledky při rozhodování o škrtech.

Rektor by mohl pocházet buď z akademické půdy jednotlivých škol, nebo by se na něj mohlo vypsat i mezinárodní výběrové řízení.

Podle zákona by mělo být jasné, jaké jsou požadavky na bakaláře, magistry nebo doktory.

Dobeš chce také motivovat menší školy ke slučování.

Návrh počítá s kontraktovým financováním státem. Smlouvy by mohly být uzavírané na tři až pět let.

Školská reforma počítá také se zavedením školného, přesné parametry ale Dobeš neřekl.

Zatím se jedná o věcný návrh zákona. Ještě dvakrát ho projedná koaliční odborná komise tak, aby na konci října mohl jít do vnějšího připomínkového řízení.

-

Jan Drahorád | MED