Rekordní ceny zlata zapříčinily levné peníze

5. 10. 2011 – 20:21 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Rekordní ceny zlata zapříčinily levné peníze
Pokud jde o investování, tak se zlato výrazně liší od dalších aktiv, jako jsou například akcie, dluhopisy či nemovitosti, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Rekordní růst cen zlata, které v minulých týdnech atakovaly i psychologickou hranici 1900 dolarů za trojskou unci, způsobily levné peníze v globální ekonomice. Na středečním investičním setkání to prohlásil hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

"Cena zlata v posledních letech kopíruje nárůst množství peněz v globální ekonomice. V porovnání s cenami ostatních komodit se cena zlata výrazně neodchyluje od dlouhodobých průměrů," poznamenal Sklenář.

Podle Sklenáře ceny komodit pouze reagují na to, za co se mění - tedy na americký dolar. "Hodnota zlata vyjádřená v dolarech poroste, protože hodnota dolaru bude klesat," poznamenal ředitel úseku finanční trhy J&T Banky Daniel Drahotský.

Pokud jde o investování, tak se zlato výrazně liší od dalších aktiv, jako jsou například akcie, dluhopisy či nemovitosti. Zlato totiž neplatí žádný výnos, dividendy či nájem. Liší se i od ostatních komodit, protože má jen okrajové průmyslové využití. Jeho hlavní výhodou naopak je globální a dlouhodobá akceptovatelnost ve směně, což v kombinaci s dobrými fyzikálními vlastnostmi tvoří ze zlata ideálního nadčasového uchovatele hodnot.

To potvrzuje i Drahotský. "Zlato není investice, ale uchovatel hodnoty. Za stejný kilogram zlata bude možné za 20 let nakoupit stejné množství ropy, kukuřice a dalších komodit. Ale nic navíc nevydělá. Je to něco, co mohou klienti odevzdat za čas dětem, podobně jako nemovitosti nebo pozemky," prohlásil Drahotský, podle kterého tak má zlato blíže penězům než k ostatním aktivům.

-Filip Sušanka | MED

TIP: Zlato se dá i jíst, aneb kuchařka nejen pro bohaté

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,340
USD 23,310 23,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články