Restaurace se musí od čtvrtka zařadit mezi nekuřácké, nebo kuřácké

29. 6. 2010 – 12:06 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Restaurace se musí od čtvrtka zařadit mezi nekuřácké, nebo kuřácké
Norma zpřísňuje sankce pro prodejce, kteří podají alkohol či tabák dětem a lidem do 18 let, Foto: | zdroj: NašePeníze.cz

Lidé by od čtvrtka měli při vstupu do restaurace vědět, zda navštíví kuřácké či nekuřácké prostředí.

Povinnost označit svou provozovnu zavádí novela protikuřáckého zákona, která vstupuje 1. července v účinnost.

Předloha kromě toho zpřesňuje definice veřejných míst, kde se nesmí kouřit. Zapálit si cigaretu není možné ve vnitřních prostorách úřadů, ve vlacích, autobusech, tramvajích, v krytých nástupištích a čekárnách veřejné dopravy.

Norma zpřísňuje sankce pro prodejce, kteří podají alkohol či tabák dětem a lidem do 18 let. Mohou dostat pokutu ve výši od 50 000 do 500 000 korun, včetně možnosti až dvouletého zákazu činnosti. Předloha zakazuje zásilkový prodej tabákových výrobků a potřeb a alkoholu, pokud nelze ověřit věk kupujícího. Nesmí se prodávat cigarety v automatech.

 

TIP: Ceny cigaret porostou. Vzroste spotřební daň a stát tak vydělá 2,4 mld korun

 

Zákon vymezuje, co jsou kuřácké potřeby, původní předloha totiž omezovala prodej tabákových výrobků, ale nedefinovala je přesně. Novela tedy vyjmenovává, co jsou tabákové výrobky. Jde o dýmky, čilamy, dutinky, cigaretový papír a další. Přesně se definuje pojem elektronická cigareta. Podle zákona je to "výrobek napodobující funkci tabákového výrobku, jehož účelem je především vdechování nikotinových výparů bez nutnosti spalovat tabák".

 

<%Anketa160%>

 

Obce mohou podle normy zakázat kouření na dětských hřištích, sportovištích, v budovách a na akcích určených dětem a mládeži.

Správci domů pro seniory, domů s pečovatelskou službou a věznic musejí zajistit pro své klienty ochranu před pasivním kouřením i ve veřejně nepřístupných místech.

Novela by měla zlepšit podmínky pro záchytné protialkoholní stanice. Kraj by mohl zřídit a financovat provoz "záchytky" sám nebo tuto péči zajistit smluvně u jiného zřizovatele. Ruší se povinnost zřizovat záchytky tak, aby se splnila podmínka dojezdu do 45 minut.

-Petra Kotvová, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články