RM System: Na akciích Tatry se dalo za tři dny vydělat až 140 %

28. 9. 2009 – 18:23 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

RM System: Na akciích Tatry se dalo za tři dny vydělat až 140 %
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Česká burza se v minulém týdnu obešla bez výraznějších impulzů. Po prudkém růstu akciových trhů, který vyvrcholil v průběhu srpna, je září spíše ve znamení očekávání dalšího vývoje. Rozproudit trhy by mohly až hospodářské výsledky společností za třetí kvartál. Sezóna začne v USA v průběhu října.


Akcie Tatry posilují na burze RM-SYSTÉM

Na trhu se však obchodují firmy, které vybočily ze skupiny stagnujících akciových titulů. Na české burze RM-SYSTÉM vzbuzovalo největší vzrušení obchodování s akciemi kopřivnické Tatry. Na akciích této automobilky zmítané hospodářskými problémy se dalo během tří dnů vydělat až neuvěřitelných 140 %. Investoři extrémně pozitivně vyhodnotili oznámenou spolupráci s americkou společností Navistar Defense a titul zažil raketový růst, který je neobvyklý i v této době rozkolísaných trhů. S firmou Navistar by Tatra měla spolupracovat na výrobě nové řady terénních nákladních automobilů. Spolupráce by jí měla rovněž ulehčit vstup na americký trh a snížit náklady na materiál.

Zpráva to je bezesporu pozitivní, ale žádná konkrétní objednávka prozatím představena nebyla a optimismus opodstatňující takový nárůst kurzu akcie, byl v tomto případě přehnaný. Pro doplnění lze podotknout, že v prvním pololetí letošního Tatra vyrobila pouze 415 vozů, což je pokles o 56%. Tržby společnosti klesly o 46 % na 2,185 mld. Kč a Tatra stále propouští zaměstnance.

I přes částečnou korekci prudkého nárůstu dokázaly akcie během týdne zhodnotit o 57,6 % a uzavřít na hodnotě 197 Kč.


ArcelorMittal přidává 26 %

Poměrně slušné zhodnocení zaznamenaly v týdnu i akcie ArcelorMittal Ostrava, které uzavřely silnější o 26 % na hodnotě 3 250 Kč. Vedení firmy oznámilo, že má dostatek zakázek, aby se ocelárny mohly vrátit k plné výrobní kapacitě možná již v průběhu listopadu.

Kurzy

Kurzovní lístek: 21.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,630 24,730
USD 23,280 23,460
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články