Rodina může žít spokojeně jen, když má zabezpečené a dobře řízené finance

8. 3. 2009 – 19:57 | Tiskové zprávy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Rodina může žít spokojeně jen, když má zabezpečené a dobře řízené finance
Foto: fotobanka NP | zdroj: NašePeníze.cz

Založit rodinu znamená vzít na sebe notnou dávku odpovědnosti za další lidi a dobré fungování vlastního malého společenství. V ideálním případě se o chod domácnosti a výchovu dětí starají oba rodiče a rozpočet rodiny je pak obvykle živen dvěma příjmy. Že jsou celkové příjmy rodin velmi rozličné jistě netřeba zdůrazňovat. Na co se ale vyplatí upozorňovat opakovaně a neustále, je nutnost uzpůsobit výši těchto příjmů výdaje rodiny a hospodařit s financemi zodpovědně.


Rodina může žít a fungovat spokojeně jen tehdy, když má zabezpečené a dobře řízené finance. Bohužel je stále velmi obvyklý trend narušování vyváženosti rozpočtu zbytečným zadlužováním s cílem momentálního a krátkodobého vylepšení životního standardu. Lidé si velmi často půjčují například na nákup elektroniky, kterou nutně nepotřebují, nebo se zadluží, aby mohli vyrazit na zbytečně drahou dovolenou. Kvůli tomu, že se nechají zlákat různými reklamními akcemi, kdy lze zboží koupit dnes a platit až zítra, se mnoho rodin dostává do problémů. 


Rodinný rozpočet je nutné dobře plánovat a nastavit priority, kdy na prvním místě stojí zajištění základních životních potřeb, jako je výživa, oblečení a střecha nad hlavou. Například rozrůstající se rodina by se určitě měla zaměřit nejprve na zajištění finančních prostředků pro slušné a pokud možno vlastní bydlení, než bude uvažovat o dalších, méně naléhavých, investicích.


K zajištění bydlení se jeví nejvýnosnějším a zároveň nejbezpečnějším způsobem stavební spoření. Na tuzemském finančním trhu představuje stavební spoření s pevným úročením vkladů, státní podporou a výhodnými úvěrovými podmínkami prakticky bezkonkurenční nabídku. Zaručuje vysoký a garantovaný výnos ve fázi spoření a možnost výhodného úvěru s garantovanou fixní úrokovou sazbou po celou dobu splácení.


Velkou výhodou je také skutečnost, že do jednoho úvěrového případu lze slučovat i více smluv příbuzných osob, čímž investiční možnosti rodiny významně rostou. Svou smlouvu o stavebním spoření může mít celá rodina, protože možnost si je uzavřít, včetně nároku na státní podporu, vzniká každému držiteli českého rodného čísla, tedy i těm úplně nejmenším dětem. Každému členovi rodiny pak také vzniká nárok na státní podporu a svým spořením si automaticky vytváří také nárok na nesmírně výhodný řádný úvěr ze stavebního spoření.


„Čím dříve rodina začne spořit, tím lépe,“ říká Ing. Petr Zaremba, ředitel odboru řízení aktiv a pasiv Raiffeisen stavební spořitelny a. s.  Časem si pak všichni společně naspoří skutečně velmi slušnou částku. Navíc – pokud bude majitel smlouvy o stavebním spoření žádat o meziúvěr nebo řádný úvěr ze stavebního spoření, bude mít výhodu – a to v tom, že mu bude přiznána zvýšená důvěra,“ dodává Ing. Zaremba.- Stavební spořitelny > Raiffeisen stavební spořitelna

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,280 25,420
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články