Rozdíl v platech: Ženy u nás pracují 82 dní v roce zadarmo

- Práce autor: red

České ženy pracují 82 dní v roce zadarmo. Alespoň pokud srovnáme rozdíly mezi platy mužů a žen na stejných pracovních pozicích. Ženy si v průměru za rok vydělají o téměř 81 tisíc méně než muži. Česká republika je zemí s druhou největší nerovností v odměňování žen a mužů v Evropské unii. Rozdíl mezi výplatou mužů a žen je 22,5 %.

Ilustrační foto

Ilustrační foto , zdroj: freeimages.com

"Tento rozdíl představuje 6 748 Kč měsíčně chybějících na výplatní pásce žen s průměrným výdělkem, což činí v průměru 80 976 Kč ročně, které chybí v rodinných rozpočtech. Nebo také 82 dní v roce, kdy české ženy pracují zcela zadarmo," uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí.

Nerovnost v odměňování způsobuje krátkodobé i dlouhodobé socio-ekonomické ztráty, brzdí hospodářství a snižuje životní úroveň nejen jednotlivých žen a mužů, ale především jejich rodin a společnosti jako celku.

Průměrná hrubá mzda v Česku v současnosti dosahuje 29 346 korun. Podle dat z minulého roku činila průměrná mzda mužů 32 134 korun, oproti tomu ženy braly v průměru jen 25 283 korun

Největší rozdíly ve výplatách žen a mužů jsou v Praze, tady mají ženy v průměru o 10 tisíc korun méně. Naopak nejmenší rozdíly jsou na Karlovarsku, v průměru tady ženy vydělávají o 4400 méně než muži.

Jediným odvětvím, ve kterém si ženy v průměru vydělají víc než muži, je ubytování a pohostinství. Na druhé straně o více než 16 tisíc víc si vydělají muži než ženy v pojišťovnictví a peněžnictví.

Tagy: práce platy příjem rozdíl v platech pracující ženy

Zdroje: MED,ČSÚ,MPSV