Rozhádaní odboráři šetří Českým drahám miliony korun

13. 1. 2011 – 11:25 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Rozhádaní odboráři šetří Českým drahám miliony korun
Pokud období bez kolektivní smlouvy bude trvat déle, může jít řádově i o desítky milionů, Foto: ČD | zdroj: NašePeníze.cz

Vedení Českých drah může být spokojeno, podnik kvůli svárům mezi odborovými svazy nemá kolektivní smlouvu, a proto se musí řídit zákoníkem práce, který je k zaměstnancům mnohem méně štědrý. Ve svém čtvrtečním vydání to píše deník E15.

Odbory tak drahám nechtěně pomáhají ušetřit letos tři čtvrtě miliardy, jak podniku nařídil ministr dopravy Vít Bárta. Členka týmu kolektivních vyjednávačů Odborového sdružení železničářů Jana Štanclová odhadla propad mezd v důsledku neplatnosti smlouvy zhruba na deset procent. To byl přitom v září při zahájení kolektivního vyjednávání vysněný cíl managementu.

„Výše úspory bude závislá na délce současného stavu a půjde řádově o miliony korun. Pokud období bez kolektivní smlouvy bude trvat déle, může jít řádově i o desítky milionů,“ uvedl pro deník E15 mluvčí drah Petr Šťáhlavský. S novými, přísnějšími a dříve nevídanými, pravidly seznámí management zaměstnance ve čtvrtek.

Podle nových pravidel se třeba snižuje odstupné při propuštění, zkracuje dovolená o jeden až dva týdny na zákonné čtyři týdny, ruší povinnost zaměstnavatele zajistit 60 milionů korun pro zlepšení pracovních podmínek, odpadají mimořádné odměny a snižují se příplatky za práci přesčas a o víkendech. Dráhy rovněž od ledna přestaly přispívat zaměstnancům na stravování a ozdravné pobyty.

Omezení je proti kolektivní smlouvě celá řada, a to ještě některá přijdou později. Nejdéle od dubna bude například zrušeno zkrácení pracovní doby.

Hlavní postavou sporu je někdejší nejvyšší odborářský boss na železnici Jaromír Dušek. Jeho nedávno založený Svaz odborářů služeb a dopravy (SOSaD) jako jediný z devíti odmítl připojit podpis pod kolektivní dohodu z konce loňského roku. Duškovi vadí zejména dohodnutá stagnace mezd pro letošní rok a údajně nespravedlivá pravidla pro placení odborových funkcionářů.

„Moc se to neposunulo. Pořád věřím, že se najde nějaké řešení, ale některá vyjádření ostatních stran naději na dohodu hatí,“ řekl Dušek. Ostatní odborové svazy mluví o „tvrdohlavosti hrstky lidí“, na kterou už doplácejí tisíce železničářů. České dráhy mají přes 26 tisíc zaměstnanců, SOSaD má zhruba 700 členů.

„Nevíme, komu nahrává jednání pana Duška. Faktem ale je, že chybějící smlouva znamená úspory na straně zaměstnavatele,“ uvedl Šťáhlavský.

-Tomáš Cížek,MED

Kam dál?

- Výpověd v práci dobře zvažte, jinak přijdete o velkou část podpory

- Firmy budou letos více nabírat zaměstnance, jaká místa jsou volná?

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,250 24,390
USD 22,320 22,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články