Ruský Gazprom Evropanům citelně zdraží plyn

- Energie autor: Redakce NašePeníze.cz

Ruský gigant a monopolní producent zemního plynu Gazprom počítá s tím, že od prosince citelně zdraží ceny dlouhodobých dodávek plynu pro Evropu a to v průměru na 500 dolarů za 1000 m3.

Původně měl Gazprom letos zvýšit ceny zemního plynu asi o 15 procent na 352 dolarů za 1000 m3, což se při rychlém vývoji světových cen strategických surovin ukázalo jako nereálné., Foto: SXC

Původně měl Gazprom letos zvýšit ceny zemního plynu asi o 15 procent na 352 dolarů za 1000 m3, což se při rychlém vývoji světových cen strategických surovin ukázalo jako nereálné., Foto: SXC,zdroj: NašePeníze.cz

V pondělí to řekl podle agentury Reuters generální ředitel Gazpromu Alexej Miller.

Původně měl Gazprom letos zvýšit ceny zemního plynu asi o 15 procent na 352 dolarů za 1000 m3, což se při rychlém vývoji světových cen strategických surovin ukázalo jako nereálné.

Zemní plyn se částečně váže na trzích na ceny ropy, avšak s určitým zpožděním. S růstem cen ropy kvůli vývoji na Blízkém východě v posledních měsících se ale také zvyšuje poptávka po plynu a to v souvislosti s pokrizovým oživením ekonomiky.

Plyn pro domácnosti zdraží až o deset procent - někde i 300 korun měsíčně

Cena benzínu i nafty je na historickém maximu, dál zatím nerostou

 

Nevýhodná smlouva na dodávky energií půjde vypovědět snadněji

 

-MED