Rusové se stěhují z Česka

13. 6. 2010 – 20:14 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Rusové se stěhují z Česka
Rusové, kteří v Česku nakoupili nemovitosti v první vlně, nyní prodávají, hlavně velké hotely a penziony, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Rusové opět odcházejí. Před dvaceti lety jim to nadiktovala smlouva o odchodu sovětských vojsk. Dnes ale z Česka odcházejí zejména bohatí podnikatelé. Míří na západ. Z obchodních důvodů.

V pátečním vydání o tom informují Lidové noviny (LN). Ztráty počítají realitní kanceláře, ale i majitelé zejména luxusních obchodů, kde bohatí Rusové utráceli peníze.

"Rusové jdou dál do Evropy - do Německa, Rakouska, jižní Evropy," říká zdroj z ruské komunity, který si nepřál být jmenován.

A důvod? V těchto zemích mají lepší možnost získat přechodný pobyt a podnikat. "Je to čistě podnikatelské rozhodnutí - když mají větší kapitál, jdou na větší trhy," vysvětluje zdroj.

Rusové, kteří v Česku nakoupili nemovitosti v první vlně, nyní prodávají, hlavně velké hotely a penziony. Martin Pól z Gepard Finance ale upozorňuje, že je stále třeba rozlišovat mezi dvěma typy ruskojazyčných investorů. Postup na západ se týká zatím těch nejmovitějších.

Ti méně bohatí, kteří dosud žili v Rusku, mají pořád zájem o nemovitosti v Praze nebo například v Karlových Varech. Často kupují luxusní byty po svých krajanech.

 

<%Anketa120%>

 

Realitní kanceláře, které se na tuto klientelu specializují, však nechtějí příliš komunikovat a většinou odmítají podávat jakékoli informace, aby neodradili klienty. To, že počet Rusů, kteří berou Česko jen jako tranzitní zemi, stoupá, potvrzuje i obchodní ředitel Next reality Robert Hanzl.

"V Karlových Varech i v Praze, což byly metropole ve středu zájmu, poptávka po rezidenčních nemovitostech jednoznačně klesla," tvrdí Hanzl. Problém odlivu ruských investorů je podle odborníků v tom, že Čechům chybí umění tuto klientelu citlivým způsobem přilákat a nabídnout jí příznivé podmínky pro podnikání.

-Mediafax

Kam dál?

- Radek John: Slušní podnikatelé do politiky patří

- Podnikatelé varují před zadlužováním státu, nepodporují strany s populistickými sliby

- Podnikatelé využívají virtuální kanceláře v Praze kvůli úřadům

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,130 25,210
USD 23,100 23,200
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články