Růst cen v lednu zpomalil na 2,2 procenta

- Ekonomika autor: Redakce NašePeníze.cz

Meziroční růst spotřebitelských cen letos v lednu zpomalil na 2,2 procenta ze 3,6 procenta v prosinci 2008. Je to nejnižší meziroční růst cen od března roku 2007. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Foto: sxc.hu

Foto: sxc.hu , zdroj: NašePeníze.cz

Celková hladina spotřebitelských cen vzrostla v lednu proti prosinci o 1,5 %. Meziměsíční růst spotřebitelských cen způsobilo zvýšení cen především v oddíle bydlení. Meziroční růst spotřebitelských cen v lednu zpomalil na 2,2 % (ze 3,6 % v prosinci). Byl to nejnižší meziroční růst cen od března 2007.

Největší zmírnění cenového růstu zaznamenaly ceny produktů ze segmentu zdraví, kde došlo k eliminaci vlivu zavedení regulačních poplatků loni v lednu. Podobně v segmentu veřejné stravování a ubytování, částečně u potravin a dalších výrobků a služeb, odezněl podle statistiků vliv zvýšení DPH od ledna 2008.

Meziroční cenový růst nadále nejvíce ovlivňovaly ceny v segmentu bydlení, kde vzrostly ceny zemního plynu o 24,3 procenta, elektřiny o 11,6 procenta, tepla a teplé vody o 9,2 procenta, vodného o 13,4 procenta a stočného o 14,2 procenta. Čisté nájemné vzrostlo o 18,9 procenta. V bytech s regulovaným nájemným stouply ceny o 26,2 procenta a v bytech s tržním nájemným o 5,4 procenta. Ceny tabákových výrobků vzrostly o 13,7 procenta.

Opačný vliv na meziroční vývoj spotřebitelských cen měly ceny v dopravě, kde ceny pohonných hmot klesly o 24,6 procenta a ceny automobilů o 11,5 procenta. Nižší než loni byly i ceny potravin v důsledku poklesu cen zejména ovoce, chleba, běžného pečiva, mouky, vajec, čerstvého mléka, sýrů, másla a brambor.


Tagy: půjčka peníze finance rozpočet pojištění hotovost úvěr tiskové zprávy