RWE v Česku loni klesl zisk po zdanění o 36 procent

5. 5. 2011 – 20:52 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

RWE v Česku loni klesl zisk po zdanění o 36 procent
Nevýhodné dlouhodobé kontrakty navázané na cenu ropy způsobily ekonomickou ztrátu RWE Transgas, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Skupině RWE v Česku klesl v roce 2010 zisk po zdanění meziročně o 36 procent na 14,528 miliardy korun. Společnost o tom informovala ve čtvrtek.

Důvodem poklesu zisku je velký rozdíl mezi cenami zemního plynu dodávaného na základě dlouhodobých smluv a plynu nakupovaného na spotovém trhu.

Tržby skupiny RWE naopak díky nadprůměrně chladnému počasí meziročně vzrostly o osm procent na celkových 147,515 miliardy korun.

RWE odhaduje, že letos přijde v Česku o půlku trhu s plynem

 

Hospodaření celé skupiny RWE v České republice v loňském roce ovlivnil celkový přebytek zemního plynu a kolaps poptávky na světových trzích. "RWE Transgas čelil znevýhodnění dlouhodobých kontraktů vůči nákupům zemního plynu na spotových trzích. Tento fakt spolu se sílící konkurencí pak vedl ke ztrátám zákazníků u našich regionálních plynárenských společností. Současně ale velký objem levného plynu, který byl dostupný na spotových trzích, způsobil pokles poptávky po uskladňovacích kapacitách," popsal situaci na trhu předseda představenstva RWE Transgas Martin Hermann.

Nevýhodné dlouhodobé kontrakty navázané na cenu ropy způsobily ekonomickou ztrátu RWE Transgas, jejíž zisk po zdanění se od loňska propadl o 131 procent na - 4,859 miliardy korun. Na tomto výsledku se negativně odrazila tvorba účetní rezervy pro pokrytí možných ztrát z obchodu s plynem v následujících letech. Tržby RWE Transgas naopak meziročně vzrostly o 16 procent na 118,13 miliardy korun.

Kvůli velkým rozdílům v cenách zemního plynu už společnost začala jednat s dodavatelem. "V průběhu roku 2010 jsme vyvolali jednání se společností Gazprom export o úpravě kupní ceny zemního plynu tak, aby odrážela podmínky na trhu. Nedostatek pokroku v těchto jednáních nás loni v prosinci donutil zahájit rozhodčí řízení. Vydání rozhodčího nálezu očekáváme až na konci roku 2012, tedy pokud se nedohodneme dříve," dodal Hermann.

I přes pokles zisku zůstává RWE s aktuálním podílem největším a nejsilnějším hráčem na českém trhu se zemním plynem. Na konci loňského roku dodávala zemní plyn téměř 2,2 milionu zákazníků. Během roku 2010 se RWE stalo druhým největším hráčem také na slovenském trhu se zemním plynem.

Skupina loni vstoupila také na tuzemský trh s elektřinou. Její nabídka o deset procent levnější energie než od tradičních dodavatelů přilákala k RWE za osm měsíců loňského roku více než 32 tisíc domácností. Kromě nich dodávala RWE elektřinu do 2500 odběrných míst velkým průmyslovým zákazníkům.

"Ještě letos bychom se chtěli stát dodavatelem elektřiny pro 100 tisíc domácností. I proto jsme loni vstoupili jako první energetická společnost v ČR se svými zákaznickými centry do nákupních pasáží a center," poznamenal Tomáš Varcop, člen představenstva RWE Transgas zodpovědný za obchod.

V loňském roce zahájila RWE v ČR program velkých investic do budování energetické infrastruktury. Přes čtyři miliardy korun vynaložila zejména na rozšíření podzemního zásobníku v Třanovicích, na posílení kapacity zpětného toku ze západu na východ, na přípravu plynovodu Gazela a na vybudování propojení plynárenské soustavy ve směru sever-jih. Největší z připravovaných investic RWE by měla být spojena s výstavbou moderní paroplynové elektrárny u Mochova ve středních Čechách, podle plánů by měla stát 18 miliard korun.

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,230 23,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články