Rychlé nabíjení smartphonů funguje jen se správnou nabíječkou

14. 1. 2018 – 10:38 | Věda a technika | red | Diskuze:

Rychlé nabíjení smartphonů funguje jen se správnou nabíječkou
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Čím dál více chytrých telefonů nabízí možnost rychlého nabíjení, které doplní jejich baterii v rekordní čase. Někteří výrobci slibují doplnění až 70 % během 20 minut. Je to možné? Odborníci sdružení dTest se poradili jsme s francouzskými kolegy ze spotřebitelské organizace UFC – Que Choisir.

Čím více smartphone používáme, čím více aplikací v něm máme a používáme, tím rychleji se vybíjí jeho baterie. Protože i naše životy zrychlují, je rychlodobíjení velmi lákavé. Baterie mobilu se nenabíjí plynule a rychlodobíjení nabízí kratší dobu k dosažení 50 % nabití, aby byl přístroj znovu plně funkční a nedocházelo ke škodám z naprostého vybití. Musíte k tomu použít kompatibilní nabíječku. Čím je výkonnější, tím více času ušetříte. Výkon snadno vypočítáte vynásobením elektrického proudu napětím, které jsou na ní uvedené.

Technologie nejsou zaměnitelné

„Mozkem“ smartphonu je SoC (System on a chip, systém na čipu). Pro různé značky jej vyrábějí trhu dominující americký Qualcomm nebo Tchajwanský Media Tek, ale třeba Apple, Huawei a pro některé své modely i Samsung si je vyrábějí samy. V kompetenci SoC  je také dobíjení, a jelikož existují různé systémy SoC, jsou i různé systémy dobíjení. Většinou si mezi sebou bohužel nerozumí, nejsou kompatibilní.

Nejrozšířenější je Quick Charge od Qualcommu, pracuje s ním asi 150 různých modelů. Aktuální verze Quick Charge 3.0 umožňuje dosáhnout 63 % nabití během 30 minut a výrobce slibuje pro modely 2018 verzi další s až 71 % za půl hodiny. MediaTek nabízí technologii Pump Express ve třech verzích, z nichž nejvýkonnější avízuje až 70 % za 20 minut. Technologie Samsungu nese označení Adaptive Charge, Motoroly TurboPower, Huaweie Super Charge. Některé jsou založeny na Qualcommu, jiné ne.

Funguje to

UFC – Que Choisir společně s dalšími spotřebitelskými organizacemi včetně dTestu nové chytré telefony průběžně testuje. Každý rok jde o stovky modelů. Součástí zkoušek je také zjišťování času potřebného k plnému dobití baterie a jejího stavu po 15 minutách nabíjení při použití přibalené nabíječky. Došlo se k závěru, že telefony s rychlým nabíjením jsou skutečně nabity za kratší čas než ty, které rychlonabíjení neumožňují. Záleží na kapacitě baterie. U smartphonů s velkou baterií (3500-5100 mAh) je průměrný čas plného dobití při rychlonabíjení o čtvrtinu kratší, u slabších baterií (3000-3400 mAh) o 57 %. Po 15 minutách rychlého dobíjení je výsledek podle baterie a modelu o třetinu až tři čtvrtiny vyšší.

Pozor na správnou nabíječku

Efektivita rychlonabíjení se u některých modelů velkých značek podstatně liší od průměru v jejich třídě. Možná to lze vysvětlit rozdíly v rozdílné účinnosti odlišných systémů rychlého dobíjení. Pro toto tvrzení nicméně zatím neexistují důkazy. Někdy je však důvod zcela přízemní – nabíječka. Výrobce k telefonu přibaluje často jen klasickou. Pokud si zákazník přeje rychlejší, musí si ji koupit zvlášť. V případě iPhonu vás to může přijít i na více než 100 eur, rozhodnete-li se pro nejvýkonnější variantu. Za základní zaplatíte nejméně 59 eur.

Rychlé nabíjení řešte už při nákupu

Kupujete-li smartphone, již v prodejně se ujistěte, jaká je k němu přibalena nabíječka, radí UFC – Que Choisir. Pokud si přejete rychlé nabíjení a přibalené příslušenství k němu není určeno, musíte si koupit jinou nabíječku. Dejte pozor, aby byla kompatibilní s rychlodobíjecí technologií, zabudovanou do smartphonu (Quick Charge, TurboPower, Pump Express apod.), a její verzí (Quick Charge 2.0 nebo 3.0 atd.)

Zdroje:
dTest

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články