Sám ministr Vondra ovlivňoval armádní zakázky, tvrdí zbrojař Háva

6. 9. 2010 – 18:32 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Sám ministr Vondra ovlivňoval armádní zakázky, tvrdí zbrojař Háva
zdroj: NašePeníze.cz

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) je jeden z lidí zainteresovaných na kontraktech na ministerstvu obrany a jeho současné upozorňování na „chobotnici“ ovlivňující zakázky má odpoutat pozornost od politické reprezentace.

Prohlásil to v pondělí Richard Háva, bývalý šéf firmy Omnipol.

"Obchod se speciální armádní technikou je poměrně komplikovanou a drahou záležitostí. Ovlivňovala jej politická reprezentace, a to včetně Alexandra Vondry, který preferoval zejména výrobce ze zámoří," uvádí Háva.

Háva tvrdí, že výrok Alexandra Vondry o chobotnici, která měla nekale ovlivňovat nákup vojenského materiálu ministerstvem obrany již od 90. let, je účelovou manipulací. Toto napadání obchodních firem, které s ministerstvem obrany spolupracují, má podle bývalého šéfa Omnipolu odpoutat pozornost od rozhodování politiků, kteří sami nesou zodpovědnost za uzavírání kontraktů.

"Nákup zboží a služeb státní správou, podobně jako v dalších zemích, probíhá na všech ministerstvech a na všech dalších úrovních a může dosahovat až 300 miliard korun ročně bez stavebních prací," tvrdí Háva.

Vondra však tato obvinění popírá. "Musel jsem se pousmát a ani nevím, zda tato vyjádření stojí za komentář. Kdo chce vidět, vidí, kdo chce slyšet, slyší. Na ministerstvu obrany jsem v minulosti nikdy nepracoval a na rozdíl od firem, které pan Háva v minulosti vedl, nebo je s nimi spojen, jsem nikdy žádný zbrojní kontrakt nedělal." uvedl ministr. Odmítl i to, že by někdy reprezentoval nějakou americkou zbrojní firmu.

Ministr soudí, že se jedná o účelová obvinění, která mají jediný cíl: "Zabránit, abych mohl pokračovat v potřebných reformách při nákupu vojenského materiálu a omezil roli prostředníků, které tyto nákupy prodražují," sdělil Mediafaxu Vondra.

Richard Háva se v současné době od firmy Omnipol distancuje, nevlastí žádné akcie této firmy a podniká v jiných oblastech, než je obchod s vojenským materiálem. Se společností Omnipol je spojován kvůli svému přátelství se současným ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09).

"S panem Hávou jsme přátelé a já vím, že v tomto oboru již není nijak zainteresován," řekl Mediafaxu Miroslav Kalousek. "Vím jen, že velmi trpěl tím, co o něm rozhlašovalo v poslední době ministerstvo obrany, takže chápu, že měl potřebu se proti tomu ohradit. Více se k tomu však vyjádřit nemohu, protože s panem Hávou už se o těchto tématech už dlouhou dobu nebavíme," dodal ministr financí.

 

-Petra Kotvová, David Jareš, Jiří Táborský, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,600 22,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články