Samoobslužné benzínky přibývají, tankomaty plánují další firmy

20. 4. 2009 – 9:23 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Samoobslužné benzínky přibývají, tankomaty plánují další firmy
Foto: Unicode systems | zdroj: NašePeníze.cz

Do byznysu s pohonnými hmotami se chtějí zapojit také družstva ze skupiny COOP, do které patří zhruba 3 000 družstevních prodejen. Ve svých vlastních benzinkách chtějí nabízet jen nejprodávanější benzin Natural 95 a naftu.

- Prodejní síť COOP bude prodávat benzin a naftu
- PKN Orlen zvažuje koupi podílu ve firmě těžící ropu
- Šrotovné v Česku získáte na vše možné, jen ne na auta
- Pozor na odpočet daně u osobních automobilů při užívání k soukromým jízdám

Podle dnešních Hospodářských novin zavádí nové samoobslužné terminály u části svých pump společnosti Pap Oil, Icom Transport, CS Trans a v následujících měsících i nejpočetnější pumpařská síť v Česku Benzina nebo řetězce zmíněných družstevních obchodů COOP.

První bezobslužnou utomatickou pumpu Tank&Go otevřela před více než rokem na dálnici D1 u Průhonic firma WAG minerální paliva.

\"Momentálně připravujeme 19 projektů bezobslužných pump u našich obchodních středisek COOP. Pokud budou vhodné ekonomické podmínky, budeme mít do tří let takto vybavenou minimálně stovku prodejen,\" řekl HN prezident Svazu českých a moravských spotřebních družstev Zdeněk Juračka.

Čerpací stanice k vybavení samoobslužným terminálem už má podle HN vytipované také Benzina. Přesné číslo zatím ale její šéf Martin Durčák neřekl. \"Nový systém nám pomůže v nočním provozu zvýšit celkový prodej paliv v Česku. Uvažujeme o tom především tam, kde máme otevřenou pumpu jen přes den,\" dodal.

29. března uzavřely společnosti OMV Vídeň a UNICODE SYSTEMS - dodavatel řídících systémů pro tankomaty - smlouvu na dodávku informačního systému EuroShop na všech 1200 čerpacích stanic OMV clusteru 1. Systémem UNICODE EuroShop tak bude během následujících 3 let vybaveno 520 stanic v Rakousku, 170 stanic v Maďarsku a 410 stanic v Německu. Jako poslední země je do tohoto kontraktu zahrnuto i Slovensko, kde OMV provozuje 90 čerpacích stanic.

Čerpací stanice Pap Oil s počtem 129 stanic zprovoznil první automat v Česku koncem loňska. Nyní provozuje tři - v Praze, Rožanech a Novém Boru. Firma Unicode Systems, v úterý instaluje vybavení v Rakovníku pro veřejnou pumpu firmy CS Trans. V Jihlavě je k dispozici řidičům osobních aut samoobsluha dopravní společnosti Icom Transport.

Nové tankautomaty - na rozdíl od průhonické Tank&Go - nejsou budovány samostatně, ale jsou instalovány pro rychlejší odbavení nebo pro noční provoz v rámci fungujících čerpacích stanic s klasickým provozem a obsluhou. \"S výjimkou obchodních řetězců COOP, kde obsluha nebude po celý den,\" doplnil obchodní manažer Unicode Systems Ivo Červený. Kromě COOP tak bude cena benzinu a nafty odpovídat ceně, jakou příslušná pumpa nabízí ve svém denním provozu, uvedl list.

Jak uvedly HN, terminály umožní nejen platbu běžnou bankovní kartou. U vybraných terminálů s dotykovým displejem lze platit i hotově bankovkami, dobíjet mobil nebo posílat peníze na účet. Řidič navolí celkovou cenu, automat ji z karty odečte a u zvoleného stojanu lze příslušné množství natankovat. Podle šéfredaktora specializovaného magazínu Petrol Tomáše Mikšovského znamenají tankautomaty především úsporu mzdových nákladů.

Bezobslužné tankování pro osobní vozy je v Evropě rozšířeno především ve Švýcarsku, Francii nebo Švédsku. V Česku bylo dosud doménou kamionů a jimi využívaných specializovaných kartových firem s kreditním tankováním, jako například AS 24, DKV, euroShell, OMV, Benzina či Eurowag, napsaly dnešní Hospodářské noviny.


Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,420
USD 22,500 22,680
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články