Sazka prý byla podle České spořitelny podhodnocena o 1,3 miliardy

1. 11. 2011 – 20:50 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Sazka prý byla podle České spořitelny podhodnocena o 1,3 miliardy
Auditorská firma ocenila hodnotu zkrachovalé Sazky na 3,57 miliardy korun, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Česká spořitelna (ČS) má za to, že ve znaleckém posudku na Sazku od firmy Ernst&Young je hrubá početní chyba, loterijní firma byla podhodnocena o 1,3 miliardy korun. Vyplývá to z materiálů zveřejněných na internetové verzi insolvenčního rejstříku.

Auditorská firma ocenila hodnotu zkrachovalé Sazky na 3,57 miliardy korun. Spořitelna, která je jedním z velkých věřitelů firmy, má ale za to, že je toto ocenění chybné a že Sazka byla podhodnocena o 1,3 miliardy korun. Hrubá početní chyba podle spořitelny vznikla v části posudku, která oceňuje hodnotu provozní části Sazky.

"ČS objevila ve Znaleckém posudku množství nesrovnalostí ve formální a především věcné rovině, z nichž některé mají potenciálně velmi významný vliv na výslednou hodnotu podniku dlužníka, hodnotu zajištění a vzájemný poměr distribuce výtěžku zpeněžení mezi zajištěné a nezajištěné věřitele," konstatovala spořitelna.

"ČS identifikovala ve Znaleckém posudku velmi pravděpodobnou závažnou početní chybu, díky které byla celková hodnota podniku dlužníka podhodnocena o částku ve výši cca 1,3 miliardy Kč. Správná výše hodnota podniku dlužníka je podle názoru ČS ve výši cca 4,9 miliardy Kč," stojí dále v materiálu.

Posudek byl přitom vodítkem pro nabídky, které podávali zájemci o převzetí Sazky.

"Posudek jsme nechávali zpracovat. Objednali jsme ho u renomované kanceláře Ernst&Young, takže předpokládáme je v pořádku. Nemáme důvod pochybovat o tom, že není," uvedla pro Mediafax mluvčí Sazky Lenka Tichá. "Nerozumíme tomu, proč spořitelna přichází s výhradami právě v den, kdy Sazku přebírá v tendru vítězná firma. Posudek vznikl už v září a spořitelna ho měla k dispozici," dodala Tichá.

"Jsme přesvědčeni, že nová fakta v případu Sazka posílí naši právní pozici v žalobách, které jsme již podali s cílem zneplatnit její prodej," uvedl mluvčí skupiny Penta Martin Danko. Analýza České spořitelny podle něj potvrzuje, že Sazka neměla být za daných podmínek skupinám PPF a KKCG prodána, ale že insolvenční správce měl vyhlásit nový, férový tendr.

"Zrealizováním prodeje Sazky tak jednoznačně došlo k poškození stovek drobných věřitelů, a to způsobem, jaký nemá v posledních deseti letech v České republice obdoby," doplnil.

Firma Sázková kancelář, která oficiální tendr vyhrála, v úterý podepsala s insolvenčním správcem Sazky Josefem Cupkou poslední dokumenty, které jí umožňují zkrachovalou loterijní firmu převzít. Už dříve skupiny PPF a KKCG, které za Sázkovou kanceláří stojí, sdělily v prohlášení, že transakce byla vypořádána a že Sázková kancelář získala všechny potřebné souhlasy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a Ministerstva financí ČR.

Skupiny dále informovaly, že do Sazky jako generální ředitel a zároveň šéf představenstva nastoupí Kamil Ziegler, manažer PPF. Ziegler si ponechá v roli výkonného ředitele Marka Bielyho, kterého do čela Sazky přivedl správce Josef Cupka. Biely pro Cupku řídil Sazku po odchodu předchozího Hušákova vedení.

Sázková kancelář nabídla v tendru za Sazku nejvyšší kupní cenu – 3,81 miliardy korun. Insolvenční správce loterijní firmy s ní jako vítězem tendru podepsal smlouvu už koncem září.

Závaznou nabídku do tendru podali ještě další dva zájemci. Společnost Charlcoal spojovaná se jménem finančníka Pavla Tykače, nabídla za zkrachovalou společnost 3,601 miliardy korun. Konkurenční Synot ohodnotil Sazku nejméně, nabídl 0,5 miliardy korun.

Mimo tendr podala nabídku i finanční skupina Penta, která se výběrového řízení na koupi Sazky kvůli nesouhlasu s jeho formou neúčastnila. Za zkrachovalou Sazku nabídla 4,65 miliardy korun. Zavázala se také, že uhradí také závazky Sazky, které vznikly po prohlášení konkurzu ve výši 350 milionů korun.

-Libor Popela | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,440
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články