Schodek na příští rok bude 230 miliard korun

10. 9. 2009 – 8:33 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Schodek na příští rok bude 230 miliard korun
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Vláda na svém večerním zasedání schválila schodek na příští rok ve výši 230 miliard korun.


Balíček tzv. legislativních změn odložila k projednání na příští středu.

Ministr financí Janota k rozpočtu řekl, že například policie a záchranné služby by měly získat o tři miliardy více, ministryně školství vybojovala miliardy dvě, dvě miliardy získal také resort zemědělství.

Deficit 230 miliard obsahuje příjmy státního rozpočtu činily 969,3 miliardy korun, výdaje 1,2 bilionu korun.

Státní rozpočet ČR je od roku 1996 trvale deficitní. Státní dluh ČR v současnosti činní více jak 1,2 bilionu korun a jen na úrocích je ČR povinna platit bezmála 50 miliard ročně. V souvislostech nynější globální hospodářské recese, představuje státní dluh a vysoký podíl mandatorních výdajů na rozpočtu pro stát nebývalou zátěž. Vláda se rozhodla předložit Poslanecké sněmovně návrh úsporných opatření a rozpočet s co nejmenším možným schodkem.

- TOP09: Česku hrozí vysoký deficit, je třeba nejen škrty ve výdajích, ale změny v zákonech
- Šrotovné na auta v Česku bude, sněmovna přehlasovala prezidenta
- Poplatky nám nevadí, nechceme ale dluhy, zjistila ODS od voličů

Co to je státní rozpočet?

Státní rozpočet je v zákoně definován jako finanční vztahy, které zabezpečují financování některých funkcí státu v rozpočtovém roce. Rozpočet se skládá z očekávaných příjmů a odhadovaných výdajů a sestavuje se vždy na nadcházející kalendářní rok.

Konečná podoba rozpočtu vychází z tzv. střednědobého výhledu, což je období dvou let, které následují po roce, na který je konkrétní rozpočet předkládán.


Co jsou příjmy státního rozpočtu?

Mezi příjmy státu se řadí zejména daně, příjmy z pojistného a sociálního zabezpečení, výnosy z podílu na clech, příjmy z činnosti organizačních složek státu a odvody příspěvkových organizací, správní a soudní poplatky, příjmy z prodeje a pronájmu majetku ČR, výnosy z cenných papírů nebo pokuty.


Jaké jsou výdaje státního rozpočtu?

K výdajům státního rozpočtu patří například náklady spojené s činností organizačních složek státu, činností příspěvkových organizací, dávky důchodového pojištění, dávky nemocenského pojištění, dávky státní sociální podpory, peněžní dary do zahraničí, nákup cenných papírů nebo výdaje na vládní úvěry.


Kdo rozpočet sestavuje?

Pověřeným orgánem je ministerstvo financí, které spolupracuje s určenými správci kapitol, územními samosprávnými celky a státními fondy. Výsledný návrh zákona o státním rozpočtu předkládá ministerstvo financí ke schválení vládě a vláda jej předkládá Poslanecké sněmovně.

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články