Šéf Senátu Štěch: Věci veřejné jsou naprosté nuly

7. 6. 2011 – 17:04 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Šéf Senátu Štěch: Věci veřejné jsou naprosté nuly
Pokud partneři nepřistoupí na podmínky VV, 30. června koalice skončí, řekl Radek John, Foto:VV | zdroj: NašePeníze.cz

Nejen na celou vládu, ale i na jednotlivé strany koaličního kabinetu se snáší neustálá tvrdá kritika opoziční ČSSD. V úterý dokonce označil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) nejmenší vládní partaj Věci veřejné (VV) za naprosté nuly.

Po úterním jednání špiček koalice podmínily VV setrvání ve vládě po letošním 30. červnu uzavřením písemného dodatku ke koaliční smlouvě. Podle předsedy horní komory však nejmenší parlamentní strana přetrvává ve vládě jen "z pudu sebezáchovy". "Pro politickou scénu nejsou již přínosem," konstatoval.

Největší kritiku od ČSSD sklidil v úterý předseda VV Radek John. Nezvládl situaci na ministerstvu vnitra, zaznívá z ČSSD. Přestože jsou sociální demokraté rádi, že šéf VV ministerstvo vnitra opustil, za jeho odchodem vidí zájmy ODS a TOP 09.

"Některým lidem blízkým ODS a TOP 09, kmotrům, totiž začalo být počínání pana Johna nebezpečné. To je důvod, proč na něj TOP 09 a ODS vyvíjely tlak a z VV udělaly po odstavení od ministerstva vnitra politické mrtvoly," uvedl Štěch.

Ostrými slovy nešetřil předseda Senátu ani na adresu celé vlády. Za "unikátní" pak označil výsledky aktuální průzkumu, podle kterých si kabinet Petra Nečase (ODS) nepřeje 90 procent dotázaných.

"Naše současná vláda škodí ČR. A to hlavně v oblasti ztráty výkonu ekonomiky. Zatímco my máme velmi malý růst, náš největší obchodní partner Německo si vede velmi dobře," vyčítá Štěch vládnoucím třem stranám.

Pokud partneři nepřistoupí na podmínky VV, 30. června koalice skončí, řekl Radek John

ODS a TOP 09 musí vyhovět požadavkům VV, jinak nejmenší koaliční partner na konci června vypoví koaliční smlouvu. Po jednání K6 to uvedl předseda VV Radek John a dodal, že dvě zbylé strany tento postup akceptovaly.

"K 30. červnu říkáme jednak proto, že chceme, aby proběhla tato schůze sněmovny a první čtení reformních zákonů, a také proto, aby proběhly státní maturity," vysvětlil John novinářům pozici VV. Podle předsedy strany stanovisku předcházela "velká diskuse" na předsednictvu i klubu VV, kde zazněly i radikálnější názory.

"Říkáme, že dohody, které byly uzavřeny a neplní se, musí být řešené dodatkem ke koaliční smlouvě tak, aby bylo zaručeno, že co se říká na jednáních, se bude i dít," uvedl předseda VV. Při zmínce o odchodech ministrů za ODS Alexandra Vondry a Ivana Fuksy John přikyvoval.

"Myslím, že nejhorší, co se politikovi může stát je, když není věrohodný, je směšný a vlastně neví, co chce. Toto je myslím přesně ten případ," okomentoval postoj VV předseda poslaneckého klubu TOP a Starostů Petr Gazdík (STAN) a dodal: "VV zjevně, jak to sledujeme, neví úplně přesně, co chtějí, ale nedají pokoj, dokud toho nedosáhnou."

Jednání K6, tedy předsedů koaličních stran a poslaneckých klubů, bylo podle Johna krátké a zabývalo se i červnovou schůzí sněmovny. "Rozhodně jsme začali domlouvat termíny, kdy se o dodatku bude jednat," upřesnil předseda VV.

"Řekli jsme si a přijali k tomu i usnesení, že by bylo skvělé, kdyby se ultimáta podařilo naplnit. Dokonce i občané by to přivítali. V této chvíli ale ultimáta dávat nebudeme, protože je třeba, aby se stihly načíst zákony," uvedl John. Na dotaz agentury Mediafax, co bude s koalicí 1. července, ale doplnil: "Kdyby nebyl dodatek uzavřený k 30. červnu, vypovíme koaliční smlouvu."

"Koaliční partneři datum 30. 6. akceptovali s tím, že do tohoto data budeme jednat o podobě onoho písemného dodatku ke koaliční smlouvě. Domníváme se, že smlouvy se mají plnit, i ty ústně přijaté nebo dohodnuté. Zatím to tak nefunguje, proto chceme mít tuto dohodu i v písemné formě," řekla předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Karolína Peake.

Uvedla, že na jednání koaličních partnerů ve formátu K6 výměna rezortů ve vládě nepadla. "Požádali jsme pana premiéra, aby svolal jednání K9 ještě na tento týden, abychom mohli jednání začít," vysvětlila Peake.

Gazdík uvedl, že vyjednavači se v úterý ve sněmovně dohodli na tom, že VV mají na středeční jednání špiček koaličních stran (K9) přinést konkrétní návrh, jak by dodatek ke koaliční smlouvě mohl vypadat. Podle předsedy poslanců TOP 09 a Starostů totiž žádný takto konkrétní plán zatím nedodaly, byť je o to vládní partneři žádali.

"Zdá se mně teď, že VV jde hodně o posty, a to je zásadní problém," uvedl Gazdík. Věci veřejné dosud přišly na koaliční jednání jen s požadavky na obsazení ministerstva vnitra nebo ministerstva spravedlnosti, na to ale ODS ani TOP 09 nechtěly kývnout – kvůli skandálům, které VV provázejí.

Na dotaz, co zástupci dvou zbylých stran na požadavky VV na K6 řekly, šéf poslanců TOP 09 a Starostů odpověděl: "My všichni se už jenom smějeme." Přesto by TOP 09 a ODS chtěly vládnout s VV dál. "Musíte vědět, jaký je plán B, jediným plánem B jsou předčasné volby," uvedl Gazdík s tím, že po roce práce na reformních zákonech ji nechce nechat zničit kvůli personálním sporům.

Projednávání reformních zákonů strana na červnové schůzi blokovat nebude. "Jsme připraveni v prvním čtení podpořit reformní zákony, některé body si ještě s předkladateli vyjasnit. Ale nejedná se o nic zásadního. Budeme se chovat jako konstruktivní koaliční strana v průběhu této schůze sněmovny," řekla Peake. Dodala, že Věci veřejné umožní projednání kauzy ProMoPro při pokračování mimořádné schůze.

-MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články