Senátor neznal obsah zákona o alkoholu za volantem, který ve sněmovně obhajoval

3. 5. 2011 – 21:34 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Senátor neznal obsah zákona o alkoholu za volantem, který ve sněmovně obhajoval
Zhruba po hodině strávené s telefonem u ucha, později se zrakem upřeným do tabletu a do počítače, Pakosta svůj omyl uznal | zdroj: NašePeníze.cz

Budou, nebo nebudou řidiči s naměřeným alkoholem do 0,3 promile dostávat trestné body i po úterním schválení novely zákona o provozu na pozemních komunikacích? Senátor Petr Pakosta (ODS), který změnu ve sněmovně obhajoval, na otázku během hodiny změnil názor.

"Body do 0,3 promile zůstanou," tvrdil Pakosta bezprostředně po přijetí novely. A když se ho někteří snažili přesvědčit o opaku, připojil i příklad: "Když například policisté řidiči naměří 0,1 promile a on se nebude bránit, že nic nepil, tak dostane tři body a pokutu."

Mezitím se v médiích na základě elektronicky dostupného znění senátní verze novely zákona o provozu na pozemních komunikacích objevila zpráva o tom, že řidiče, kterým bude naměřený obsah alkoholu v těle do 0,3 promile, se přičiněním zákonodárců žádného bodového trestu bát nemusí. Ze seznamu bodovaných přestupků, které uvádí příloha zákona, tato položka – dosud oceněná třemi body – vypadla.

Zhruba po hodině strávené s telefonem u ucha, později se zrakem upřeným do tabletu a do počítače, Pakosta svůj omyl uznal: "Já osobně jsem si to zřejmě nějak špatně přečetl a žil jsem v domnění, že do 0,3 promile budou po zásahu Poslanecké sněmovny tři body. V seznamu bodů, který je přílohou zákona, ale nic takového není. Pravda je to, že tam žádné trestné body nebudou."

Před televizními kamerami si proto musel senátor dát se svým vyjádřením repete. Byl to přitom Pakostův senátní výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu, který se novelou zákona v polovině března do detailu věnoval a připravil k ní i pozměňovací návrhy.

Pakosta nebyl sám, kdo v obsahu novely zákona neměl jasno. "Nejsem si jist, že zcela jistě senátní návrh zákona garantuje, že všichni, kteří budou mít naměřenou hladinu od nuly do 0,3 promile mimo tu technickou toleranci, budou pokutováni a zároveň jim budou uděleny body za tento přestupek," ptal se v rozpravě poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) ministrů dopravy a vnitra.

Z oslovených reagoval jen šéf rezortu dopravy Radek Šmerda: "Byl jsem vyzván poslancem Tejcem k jakémusi ujištění. Chci ho z tohoto místa ujistit, že názor legislativy a všech těch odborníků, kteří se na tom podíleli, je, že nulová tolerance vůči alkoholu zůstává v platnosti."

Poslanci schválili novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích ve verzi předložené Senátem. Mezi dalšími změnami zavádí i to, že pokud bude alkohol v těle řidiče zjištěn nad úrovní 0,3 promile, hrozí mu pokuta od 25 tisíc do 50 tisíc a sedm trestných bodů, dosud to bylo o bod méně. Když se vejde naopak do 0,3 promile, bodovému trestu se vyhne a čeká ho jen pokuta od 2500 korun do 20 tisíc korun.

-Jan Kálal | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,250 24,330
USD 22,270 22,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články