Severočeské doly a skupina J&T koupili německé doly MIBRAG

26. 2. 2009 – 2:09 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Severočeské doly a skupina J&T koupili německé doly MIBRAG
Foto: MIBRAG | zdroj: NašePeníze.cz

Konsorcium Severočeských dolů Chomutov, člena Skupiny ČEZ, a skupiny J&T zvítězilo v tendru na koupi 100% podílu v německé důlní společnosti MIBRAG. Celková hodnota transakce dosáhne 404 mil. EUR.

Vypořádání transakce je očekáváno po jejím schválení Evropskou komisí nejdříve v průběhu druhého čtvrtletí roku 2009.

MIBRAG bude vlastněn společným podnikem, ve kterém  budou  mít Severočeské doly Chomutov a skupina J&T shodný podíl.

Daniel Beneš, předseda dozorčí rady Severočeských dolů Chomutov a 1. místopředseda představenstva ČEZ, řekl:” Akvizice MIBRAG Severočeskými doly je pro celou Skupinu ČEZ velice důležitá. Znamená pro nás další posun v našem podnikání v Německu, kde jsme v současné chvíli aktivní v pozici obchodníka na velkoobchodním trhu.”

„Firemní kultury obou společností jsou si blízké z důvodu staletých vazeb německých a českých horníků. MIBRAG je velmi dobře řízen a společnost spravuje stabilní portfolio dlouhodobých odběratelských kontraktů se spolehlivými zákazníky, což velmi dobře zajišťuje tržby společnosti,“ dodal Jan Demjanovič, předseda představenstva a generální ředitel Severočeských dolů Chomutov.

“Akvizice společnosti MIBRAG je součástí našeho dlouhodobého strategického záměru posilovat svoji přítomnost v energetickém sektoru a současně znamená doplnění skupiny o těžbu uhlí,“ komentoval transakci Daniel Křetínský, partner skupiny J&T. “Vysoce si ceníme MIBRAGu jako renomované, stabilní a efektivně fungující společnosti. Cítíme se zavázáni pokračovat v její nejlepší tradici a podporovat její další rozvoj.”

MIBRAG těží hnědé uhlí ve středoněmeckém uhelném revíru poblíž Lipska. Vlastní a provozuje dva otevřené uhelné doly Profen a United Schleenhain, s celkovou roční produkcí uhlí ve výši 19 miliónů tun. Prokázané rezervy dosahují zhruba 530 miliónů tun uhlí, s významnou možností jejího dalšího rozšíření.  Součástí  společnosti MIBRAG jsou také tři kogenerační energetické zdroje s celkovým instalovaným výkonem 208 MWe. V roce 2008 vyrobilo toto portfolio zdrojů celkem 1,4 TWh elektřiny a dodalo  více než 2 000 TJ tepla. Součástí MIBRAG je také závod na zpracování uhelného prachu.

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,280 25,420
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články