Singer z ČNB vidí prostor k debatě o snížení sazeb

24. 7. 2009 – 1:28 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Singer z ČNB vidí prostor k debatě o snížení sazeb
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Prostor pro debatu o dalším snížení úrokových sazeb se rozšířil s tím, jak celkovému obrazu hospodářství dominují protiinflační rizika, řekl v úterý viceguvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer.


ČNB snížila v květnu sazby na rekordní dno 1,5 procenta, když inflace spotřebitelských cen zůstává hluboko pod jejím cílem a globální ekonomická krize zasáhla i českou ekonomiku.

Singer v rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že nečekaně hluboký propad ekonomiky v eurozóně pravděpodobně přiměje centrální banku k sestupné revizi výhledu hrubého domácího produktu (HDP) na rok 2009, ale nezmění její předpověď opětovného růstu v roce 2010.

- ČNB ponechala úrokové sazby beze změn
- ČNB: Nemáme důvod dál snižovat sazby

\"(Prostor pro debatu o snížení sazeb) asi bude v době situační zprávy maličko širší než předtím, čímž neříkám, že mám rozmyšleno, jestli by ten \'cut\' byl dobrý, nebo ne,\" řekl.

\"Zatím... se vývoj pro krátké období, období našeho rozhodování, maličko reviduje spíše protiinflačním směrem.\"

Index spotřebitelských cen (CPI) stoupl v červnu meziročně o 1,2 procenta, hluboko pod cílem ČNB stanoveným na 3 procenta s tolerancí 1 procentního bodu oběma směry, ale nad její předpovědí ve výši 1,0 procenta.

Singer řekl, že data ze západní Evropy, včetně květnového meziročního poklesu výrobních cen (PPI) v eurozóně o 5,8 procenta, ukazují \"překvapení spíše protiinflačním směrem\", což naznačuje, že by česká inflace mohla vyjít pod očekáváním.

\"Mírněji to signalizuje, že i inflace by mohla být trochu níž, než jsme očekávali... Stav se změnil trošičku mírně protiinflačním směrem, ale jak moc dramatické to je, to vám teď říci neumím,\" uvedl Singer.

\"Kurs se vyvíjí plus minus v souladu s prognózou, ale určitě je maličko silnější, než většina z nás očekávala před pár měsíci.\"

Podle poslední, květnové prognózy banka čeká letošní průměrný kurs koruny 26,6 za euro, v roce 2010 pak 25,9.

ČNB rozhodne o nastavení úrokových sazeb opět 6.srpna.

PŘÍŠTÍ PROGNÓZA

Krize globální ekonomiky těžce dopadla na český vývoz, který je se zhruba 70procentním podílem klíčovým hybatelem HDP, jenž v prvním kvartálu zaznamenal rekordní pokles o 3,4 procenta.

Slabá květnová data o průmyslové výrobě a zahraničním obchodu vyvolávají obavy, že ve druhém čtvrtletí by propad ekonomiky mohl být ještě výraznější.

Singer uvedl, že banka možná v rámci nové prognózy 6.srpna sníží předpověď letošního vývoje HDP.

\"Zdá se, že tento rok je propad v evropské ekonomice ještě krutější, než bylo očekáváno... To se samozřejmě zřejmě projeví i na naší revizi očekávání růstu,\" řekl Singer.

\"My sice zřejmě zrevidujeme ukazatel růstu na tento rok, ale současně si nemyslím, že máme důvod revidovat očekávání toho, že by se krize ve smyslu propadu výstupů mohla začít příští rok zastavovat a výstup obracet do nějakých pozitivních hodnot.\"

Podle květnové prognózy ČNB by letos ekonomika měla klesnout o 2,4 procenta a v roce 2010 má růst o 1,4 procenta. Singer neupřesnil, jak výrazně se má výhled v nové předpovědi změnit.

Singer v rozhovoru pro vydání časopisu Týden ze 13.července uvedl, že česká ekonomika letos asi klesne o více než tři procenta

ÚROKOVÉ SAZBY

\"Zvětšuje se prostor pro uvažování o dalším (měnovém) uvolnění...\"

\"Současně jsou tu nadčasové obecné věci... Sazby jsou na 1,5 (procenta) a je otázka, co se dá se sazbami ještě dělat.\"

\"Úvahu (o hlasování) jsem ještě nedělal a nejbližší týden ji ještě dělat nebudu.\"

\"Jakmile to (sazby) začíná jedničkou, pak už jsou to hodnoty, kde se \"cuty\" dělají hůř... V tom smyslu, že už je to o efektivnosti měnové politiky prováděné přes úrokovou míru... \"Nízké sazby mají spoustu postranních efektů, které člověk ani není schopen domyslet, protože ty situace zase nejsou tak časté a nejsou s nimi dlouhodobé zkušenosti. Tak je snižování (sazeb) opatrnější.\"

\"Prostor na debatu o tom jestli \"cutnout\" je určitě maličko širší... Mně se zdá, že asi bude v době situační zprávy maličko širší než předtím, čímž neříkám, že já mám rozmyšleno, jestli by ten \"cut\" byl dobrý, nebo ne.\"

EKONOMIKA

\"Zdá se, že tento rok je propad v evropské ekonomice ještě krutější, než bylo očekáváno, byť již ty revize nejsou tak dramatické, a to se samozřejmě zřejmě projeví i na naší revizi očekávání růstu.\"

\"Nicméně současně různé konjunkturální indikátory začínají naznačovat, že krize začíná polevovat.\"

\"Řekl bych že výstupy, které byly financovány něčím, co nebylo ve skutečnosti finanční hodnotou, si sedly na dno... A teď se ukáže, jestli je to dno trvalé, nicméně už tam nějaké náznaky toho dosednutí na dno jsou.\"

\"My sice zřejmě zrevidujeme ukazatel růstu na tento rok, ale současně si nemyslím, že máme důvod revidovat očekávání toho, že by se krize ve smyslu propadu výstupů mohla začít příští rok zastavovat a výstup obracet do nějakých pozitivních hodnot.\"

\"Na otázky jestli zůstane úroveň očekávání na příští rok stejná: Teď vám to neumím říci.\"

INFLACE, KORUNA

\"Zatím, s výjimkou nějaké nejistoty u pohonných hmot, se vývoj maličko reviduje pro krátké období, období našeho rozhodování, spíše protiinflačním směrem.\"

\"Nezdá se, že by inflační tlaky měly být tak vysoké. U nás v Česku je nejdramatičtější nejistotou, co udělají domácnosti. Jestli budou spořit a utahovat, jestli očekáváme propad spotřeby nebo ne. To je asi docela závažná nejistota.\"

\"Kurs se vyvíjí plus minus v souladu s prognózou, ale určitě je maličko silnější než většina z nás očekávala před pár měsíci.

\"Do toho přichází zprávy, že v západní Evropě je oživení, ale na mnoha cenových okruzích je to spíš překvapení protiinflačním směrem. Ceny průmyslových výrobců v západní Evropě nevypadají, že by indikovaly nějaké dramatické inflační tlaky v budoucnu...\"

\"Mírněji to signalizuje, že i inflace by mohla být trochu níž, než jsme očekávali.\"

\"Stav se změnil trošičku mírně protiinflačním směrem, ale jak moc dramatické to je, to vám teď říci neumím.\"

\"Inflace se nezdá být v nejbližší době závažným zdrojem obav ve smyslu přestřelení inflačního cíle. O to v tuto chvíli nehrajeme.\"

VEŘEJNÉ FINANCE

\"Myslím, že stav a hlavně výhled by se mohl začít docela komplikovat, pakliže nepřijdou, a to poměrně záhy, nějaká korekční opatření. Ty finance nebyly schopné se dramaticky balancovat ani při velmi vysokých tempech růstu.\"

\"Hovor není o této chvíli ve smyslu, že by nám hrozil rozval za měsíc, ale je třeba začít debatovat, co se má dělat, aby se to mohlo činit v horizontu roku dvou.\"

\"Ty věci mají nějakou setrvačnost, legislativní proces má nějaké termíny, to je nepochybně neblahá situace. Tak se domníváme, že by stálo za to začít se velmi seriózně bavit, protože jinak nám příště hrozí, že budeme vstupovat do nějakých dalších turbulencí, které nepochybně dříve nebo později zase přijdou, za mnohem horší situace než teď.\"

\"Z hlediska horizontu veřejných financí, což je několik let, nám skutečně hrozí, že se začnou vyvíjet dramaticky horším způsobem než teď.\"

\"Fiskální politika nepodvazuje v tuto chvíli akceschopnost měnové politiky. Ale za pár let by to mohlo být velmi jinak.\"

\"Konstatovali jsme v souladu s premiérem této země, že dlouhodobé trendy nevypadají moc radostně. To je možná “understatement”, vypadají spíš velmi neblaze.\"

BANKY


\"Zatímco na statistické stránce není vidět nějaké dramatické zamrznutí, tak samozřejmě banky jsou velmi nervozni. Kladou zjevně půjčování v některých oblastech nebo do některých industrií limity, které je občas vedou... K rozhodnutím nepůjčovat do projektů, které za normalních okolností nepochybně jsou konzervativní a relativně slušné. Ale to je přirozené, bankovnictví je procyklické odvětví.\"

\"Banky budou muset začít ty peníze, co mají, někam umisťovat... Nominálně bude ekonomika letos propadat o nějaké procentní body a úvěry porostou o něco nad 5 procent jako celek. To mi nepřipadá u procyklickeho odvětví jako takový průšvih, na dně krize.\"

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,330 24,410
USD 23,680 23,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články