Sjednocení DPH na 19 procent zvýší cenu tepla o 1200 až 2100 korun ročně navíc

20. 1. 2011 – 8:02 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Sjednocení DPH na 19 procent zvýší cenu tepla o 1200 až 2100 korun ročně navíc
V České republice je na dálkové zásobování teplem připojeno na 1,6 milionu domácností, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Sjednocení daně z přidané hodnoty (DPH) na 19 procent, o kterém uvažuje vláda Petra Nečase (ODS), by výrazně zvýšilo cenu tepla pro domácnosti. Teplárenské sdružení ČR ve středu varovalo, že by cena jednoho GJ tepla mohla stoupnout o 35 až 60 korun.

"Modelový odběratel v panelákovém bytě se spotřebou 35 GJ by tak ročně zaplatil za teplo přibližně o 1200 až 2100 korun ročně navíc. Celkem by stát od domácností vybral navíc přibližně 2,5 miliardy korun. Zejména pro sociálně slabé občany by šlo o výrazný nárůst životních nákladů srovnatelný s dopadem růstu ceny elektřiny, kterému se vláda nedávno rozhodla zabránit dotacemi ze státního rozpočtu. Současně by došlo ke snížení ekonomické motivace využívat dálkové zásobování teplem s potenciálně negativními dopady na kvalitu ovzduší zejména v ekologicky nejzatíženějších městských aglomeracích," prohlásil Martin Hájek z Teplárenského sdružení ČR.

 

TIP:  Milionu rodin zdraží teplo o 20 - 40 procent

 

Teplárenské sdružení České republiky prý sice chápe nutnost hledat dodatečné příjmy státu v souvislosti s důchodovou reformou, ale dodatečná daňová zátěž by podle něj měla být rozložena na co nejširší okruh poplatníků a měla by motivovat občany k ekologickému chování. "Zvýšení DPH na teplo je v protikladu s oběma těmito požadavky. Dlouhodobě udržitelným řešením je pouze promyšlená ekologická daňová reforma. Například jen odstranění nesystémového osvobození zemního plynu spotřebovávaného v domácnostech a domovních kotelnách od ekologické daně při stávající sazbě by přineslo více než jednu miliardu korun," poznamenal Hájek.

Podle něj se i v EU stále více debatuje o zavedení takzvané uhlíkové daně na spotřebu fosilních paliv v zařízeních, která nejsou zahrnuta do systému emisního obchodování. "Řada států už takovou daň také uplatňuje," podotkl Hájek.

V České republice je na dálkové zásobování teplem připojeno na 1,6 milionu domácností.

 

Další zdražení tepla čeká v roce 2013

 

Firmám a milionu rodin, které mají teplo z uhelných tepláren, hrozí od roku 2013 podstatné zvýšení účtů. Podle prvních odhadů by jim vytápění mohlo zdražit o 20 až 40 procent.

Teplárny spalující uhlí totiž už od tohoto data nedostanou emisní povolenky zdarma, ale budou si je muset kupovat.

-Filip Sušanka | MED | NašePeníze.cz

Může vás zajímat: Teplo zákazníků ČEZ Teplárenská v Ústeckém kraji zdraží

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,230 25,350
USD 23,590 23,770
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články