Škoda auto chce vyrábět Superb na elektrický pohon

7. 7. 2009 – 1:52 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Škoda auto chce vyrábět Superb na elektrický pohon
Superb na elektrický pohon, Foto: Škoda Auto | zdroj: NašePeníze.cz

Právě rozhodnutí energetického gigantu ČEZ o podpoře elektromobilů mohlo vést nejkvetší českou automobilku Škoda auto k rozhodnutí vyrábět elektromobily. Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto se podle Mladé fronty Dnes (MfD) chystá investovat do vývoje elektromobilů. Automobilka poskytne vědcům brněnského Vysokého učení technického (VUT) vůz Škoda Superb, který výzkumný tým přestaví na elektromobil a využije k nejrůznějším testům tohoto pohonu.


Minulý týden jsme vás informovali o tom, že ČEZ chce podpořit více elektromobilů na českých silnicích. Jako jedna z prvních evropských energetických firem zahájí pilotní projekt zahrnující rozvoj infrastruktury, která je nezbytná pro širší uplatnění elektromobilů. Součástí pilotního projektu je i zapůjčení elektromobilů neziskovým organizacím.

- ČEZ chce na českých silnicích elektromobily
- CNG: RWE hlásí zvýšený zájem o stlačený zemní plyn

Škoda se rozhodla investovat značné sumy peněz do vývoje elektromobilů a rovněž se spojila s brněnským Vysokým učením technickým (VUT). Jeho vědcům poskytne automobil Škoda Superb, který výzkumný tým přestaví na elektromobil a využije ho k nejrůznějším testům tohoto pohonu.

\"Koncern Volkswagen intenzivně pracuje na vývoji řady alternativních pohonů včetně elektromobilů a Škoda Auto je do těchto aktivit zapojena,\" řekl listu ředitel vnějších vztahů Škoda Auto Radek Špicar. Dodal, že podobné projekty mohou přispět k k rychlejšímu zavádění vozidel na alternativní paliva do výroby a jejich budoucímu rozšíření na silnicích.

MFD píše, že zahraniční automobilky jdou stejnou cestou, v posledních letech rozšiřují své podíly ve firmách zabývajících se výrobou baterií. Také energetická skupina ČEZ minulý týden oznámila, že chce do roku 2012 nakoupit 50 až 100 elektromobilů a otestovat je v běžném provozu v Praze a Ostravě. Do poloviny příštího roku firma plánuje zprovoznit první desítku těchto vozů.

Vozidlo výhradně na elektrický pohon si loni v Česku podle statistiky Svazu dovozců automobilů nikdo nekoupil, ani jej žádný z velkosériových výrobců v tuzemsku neprodává.

Do Česka se elektromobily v současnosti dováží jen jako ojetiny, nový vůz zde nebyl registrován minimálně od roku 2006. V tuzemsku navíc neexistuje síť dobíjecích míst, která je nezbytná. Elektromobily dnes totiž většinou urazí na jedno nabití kolem 100 kilometrů. Funguje jen dobrovolná výpomoc majitelů elektromobilů, kteří kolegům z klubu nabízejí dobití, napsala dnešní MfD.

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,420 24,540
USD 22,900 23,080
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články