Škodovka letos představí nové miniauto City Car, slaví rekordní zisky

14. 3. 2011 – 12:26 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Škodovka letos představí nové miniauto City Car, slaví rekordní zisky
Automobilka se však chce více zaměřit také na auta s ekologickým provozem, Foto: VW | zdroj: NašePeníze.cz

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zareaguje na vysokou poptávku po malých automobilech s nízkou spotřebou, ještě letos tak uvede na trh nový model "City Car". V pondělí o tom informovalo vedení společnosti.

Nový model bude prvním vozem v rámci plánované produktové ofenzívy Škody Auto. "Tento vůz je naší odpovědí na sílící poptávku po malých automobilech s nízkou spotřebou a příznivými provozními náklady a nabízí nový odbytový potenciál v Evropě," prohlásil předseda představenstva automobilky Winfried Vahland.

Šéf automobilky prozradil, že nový model bude Škoda nabízet ve třídvéřové i pětidvéřové verzi. Jednou z uvažovaných verzí je, že automobilka bude tento model kvůli ohledům na životní prostředí nabízet zcela bez dieselového motoru. Nejprve na podzim 2011 bude uvedený na český trh, od roku 2012 by se pak měl naplno dostat na celý evropský trh.

Jak by měl nový malý model vypadat, naznačila automobilka na nedávném ženevském autosalónu, kde přestavila studii nazvanou VisionD. Jím chtěla odkrýt budoucí designérský jazyk nových modelů.

V roce 2012 pak Škoda Auto učiní první strategický krok v modelové politice. Na globální trh uvede kompaktní limuzínu umístěnou mezi modely Fabia a Octavia. Ta má pro značku Škoda otevřít další velkoobjemový segment. "Všechny nové modely přitom budou beze změny splňovat příslib značky, který zní ´simply clever´. Budou to praktické vozy s optimální nabídkou prostoru a vynikajícím poměrem ceny a hodnoty," slibuje mladoboleslavská automobilka.

Vedení automobilky v pondělí také vyvrátilo mediální spekulace o ukončení vývoje následníka luxusního modelu Superb. Škoda Auto na něm v současnosti nepracuje, ale v budoucnu prý určitě bude.

Automobilka se však chce více zaměřit také na auta s ekologickým provozem. Už na začátku letošního roku představila kompletní modelovou řadu v úsporné úpravě GreenLine. Na konci roku navíc podle Vahlanda vyrazí na české silnice zkušební flotila elektromobilů. Kromě elektrického pohonu uvažuje automobilka také o hybridním pohonu.

 

Zisk Škoda Auto loni zvýšila o 217,3 procenta

 

Automobilka Škoda Auto dosáhla v roce 2010 čistého zisku 349 milionů eur (8,839 miliardy korun), což je ve srovnání s rokem 2009 nárůst o 217,3 procenta. Společnost výsledky hospodaření prezentovala v pondělí.

Tržby automobilky za loňský rok vzrostly meziročně o 22,4 procenta na 8,692 miliardy eur (220 miliard korun). Dvojnásobný byl loni také provozní výsledek (447 milionů eur, 11,316 miliardy korun). Zisk před zdaněním dosáhl 418 milionů eur (10, 586 miliardy korun).

Hospodářské výsledky pozitivně ovlivnily hlavně rekordní prodeje nových vozů, Škoda Auto jich loni prodala 762 600 kusů, čímž poprvé ve své historii překonala třičtvrtěmilionovou hranici. Na tomto výsledku se podílelo 24 714 zaměstnanců, což je meziročně o 0,9 procenta méně.

S pozitivními výsledky souvisí také výše plánované dividendy. Společnost akcionářům vyplatí 50 procent výsledku společnosti Škoda Auto po zdanění, tedy 190 milionů eur podle odpovídajícího kurzu.

-Filip Sušanka | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 1.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,380 23,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články