Skoro 8,5 % dospělých má záznam v registru dlužníků. Jak mu vyhnout?

10. 12. 2014 – 9:47 | Půjčky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Skoro 8,5 % dospělých má záznam v registru dlužníků. Jak mu vyhnout?
Nejvíce dlužníků je tradičně v Ústeckém kraji, kde u členů sdružení SOLUS dlouhodobě neplní své závazky 15 dospělých obyvatel ze sta. Desetiprocentní hranici překračuje také Karlovarský kraj, Liberecký kraj a Moravskoslezský kraj. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Počet lidí majících záznam v negativním registru Solus se ve třetím čtvrtletí zvýšil. Nesplacené dluhy tedy trápí více jak 8,2 procenta dospělých Čechů, což je o několik tisíc lidí víc, než tomu bylo ve druhém kvartálu letošního roku.

„Růst počtu osob se závazky po splatnosti v negativním registru SOLUS je dán z velké části rozšiřující se členskou základnou sdružení SOLUS. Díky tomu mají odpovědné společnosti k dispozici více informací nutných k posouzení toho, zda bude v budoucnosti klient schopen svým závazkům dostát, uvádí k aktuálním statistikám Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS. 

Nejvíce dlužníků je tradičně v Ústeckém kraji, kde u členů sdružení SOLUS dlouhodobě neplní své závazky 15 dospělých obyvatel ze sta. Desetiprocentní hranici překračuje také Karlovarský kraj, Liberecký kraj a Moravskoslezský kraj. Nejhorší situaci je pak v okrese Most, kde je zapsáno v negativní registru 18 dospělých obyvatel ze sta.

Nejméně potíží se splácením svých půjček pak mají lidé na Vysočině a ve Zlínském kraji, kde se pohybuje podíl osob s dluhem po splatnosti kolem hranice 5,5 %.

Problémy mohou nastat i s nízkou půjčkou

I když dlužíte několik „jen“ několik tisíc korun, měli byste si dávat pozor na řádné splácení dluhu. Rozhodně neplatí, že malá dlužná částka nebude nikoho zajímat.

Pokud máte problémy se splácením, vždy kontraktujte nejprve věřitele, ať už je to bankovní nebo nebankovní společnost. Je možné si například domluvit změnu splátkového kalendáře a vyhnout se tak dalším problémům, které by mohly vést až k exekuci.

Jestliže si nevíte se svou finanční situací rady, navštivte například Poradnu při finanční tísni. Každopádně holý nerozum je vytloukat klín klínem, v tomto případě půjčku půjčkou.

I když se to může zdát jako nesmyslné řešení, často si dlužníci půjčují kvůli tomu, aby mohli splatit jiný závazek. Často se vyšší úvěry řeší kreditní kartou nebo kontokorentem. To ale není řešení. Leckdy pak klienti občanských poraden neznají ani výši svých půjček, ani počet věřitelů, což pak znemožňuje i oddlužení.

Sdružení SOLUS doporučuje lidem, aby se chovali odpovědně a zdrželi se další snahy o zadlužování v okamžiku, kdy již nedokáží plnit své aktuální závazky. Nebezpečné a nevýhodné mohou být zejména nabídky na „poskytnutí půjčky bez ověření v registrech“.

Registry klientských informací významně omezují riziko, že se klient dostane do dluhové spirály končící exekucí či osobním bankrotem. Pokud již klient není schopen hradit své splatné závazky, měl by důkladně zvážit přijímání jakýchkoli dalších závazků, ať už pocházejí z finančních či jiných služeb,“ uzavírá Jan Stopka.

Starostem s dluhy se dá předcházet

Jestliže si berete jakoukoli půjčku, důležité je spočítat si, zda opravdu budete mít na její splácení. V případě, že měsíčně z rodinného příjmu neušetříte ani korun, do žádných velkých úvěrů se nepouštějte. Jenže každý by měl mít něco našetřeno na hroší časy. Odborníci doporučují odkládat si na běžný nebo spořicí účet alespoň pár stovek měsíčně. Ideální je mít na svém běžném účtu k dispozici zhruba pět měsíčních platů kvůli neočekávané životní situaci.

-Monika Hrušová | Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články