SkyEurope zbankrotovala a zrušila všechny lety

1. 9. 2009 – 9:01 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

SkyEurope zbankrotovala a zrušila všechny lety
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Letecká společnost SkyEurope na sebe v noci na úterý vyhlásila konkurz. Všechny linky druhé největší letecké společnosti na českém trhu jsou s okamžitou platností zrušeny. Rozhodnutí se dotkne tisíců klientů společnosti, kteří již zaplatili za letenky.


SkyEurope byla díky výhodným cenám nejoblíbenějším leteckým přepravcem v České republice. Ročně služeb přepravce SkyEurope využily miliony lidí po celé Evropě.

Tisíce českých klientů zkrachovalé SkyEurope nemají žádný zákonný nárok na vrácení zaplacených peněz. Krachem SkyEurope je postiženo více než 10 tis. českých turistů. Několik tisíc Čechů je totiž nyní se SkyEurope v zahraničí a ještě větší množství má zakoupené letenky a ještě neodletěli.

Klientům zkrachovalé SkyEurope, kteří jsou nyní v zahraničí, tak nezbývá nic jiného, než si za vlastní peníze koupit letenku zpět u jiné letecké společnosti.

Češi, kteří mají zakoupené letenky a neodletí, bohužel také nemají žádný zákonný nárok na vrácení svých peněz. Postižení cestující mohou svoji pohledávku přihlásit v rámci konkurzního řízení. Jelikož však letecká společnost SkyEurope nemá prakticky žádný majetek a nevlastní ani letadla, tak je naděje na získání peněz zpět velmi malá.

Počet postižených klientů je tak velký, protože letecká společnost SkyEurope byla druhým největším dopravcem na pražském ruzyňském letišti ( po ČSA) a každodenně vypravovala z České republiky přibližně deset letů, v některé dny i více. SkyEurope používala letadla, která mají v průměru kapacitu kolem 150 míst a až polovinu pasažérů tvořili každý den Češi.

- SkyEurope: Případným krachem letecké společnosti bude postiženo zřejmě více než 10 tisíc českých turistů
- SkyErope nabírá zpoždění, jak získat náhradu?
- Letecké společnosti nemají pojištění proti úpadku, lidem tak většinou zbydou místo letenek pouze bezcenné papírky

Letiště Praha od 1. 9. přestalo poskytovat služby společnosti SkyEurope. Důvodem bylo to, že firma SkyEurope neplatila své závazky vůči letišti. Letiště Praha pro společnost SkyEurope dosud zajišťovalo komplexní služby spojené s odbavením letadel i cestujících.

Aerolinky, které se dlouhodobě potýkaly s dluhy, fungovaly od června pod soudní ochranou před věřiteli. Rozhodl o tom bratislavský okresní soud na návrh společnosti. Firma o ochranu požádala proto, aby získala čas na restrukturalizaci a jednání s investory.

\"Nepodařilo se zajistit žádné provizorní financování potřebné k zajištění operativního provozu. Všechny lety SkyEurope Airlines byly s okamžitou platností zrušeny,\" uvedla firma v krátkém sdělení pro vídeňskou burzu. Ta dnes oznámila, že zastavila obchodování s akciemi firmy.

-----------------------------------------------------------

Oznámení SkyEurope cestujícím:

Vážení  cestující,

Dovolujeme si Vám oznámit, že SkyEurope pozastavilo prodeje letenek a náš provoz.

Ti z vás, kteří si zakoupili lety s kreditní kartou, prosíme Vás, aby jste se obrátili na vaši kreditní vydavatelskou banku a tak požadovat náhrady za nevyužité části letu se SkyEurope.

V případě, že jste zaplatili přímo společnosti SkyEurope jinými prostředky než kreditní kartou (např. bankovní převod, hotovost), vezměte na vědomí, že náhrada nemusí být možná.

Pokud jste si objednali letenky přes cestovní kancelář nebo organizátora, měli byste je kontaktovat je jako první.

Pokud jste si již na místo určení pronajali auto nebo hotel prostřednictvím obchodního partnera SkyEurope, můžete zůstat v hotelu nebo používat vozidlo v období původně dohodnuté. Berte však na vědomí, že si musíte hradit svuj zpáteční let s některou jinou leteckou společností na vlastní náklady.

Můžete také kontaktovat svého poskytovatele pojistných událostí o další poradenství a podporu.

Litujeme za nepříjemnosti, které Vám byly způsobeny.

-----------------------------------------------------------

Problémem je to, že na rozdíl od cestovních kanceláří nejsou letecké společnosti pojištěny proti úpadku. V případě krachu letecké společnosti tak v současnosti zbydou všem zákazníkům v rukou místo letenek pouze bezcenné papírky, což je v současnosti velký problém již i na úrovní Evropské unie.

Evropská unie proto nově nyní navrhuje pro letecké společnosti povinné pojištění proti úpadku, jelikož jelikož jen od roku 2000 zkrachovalo v rámci EU více než 50 leteckých společností a desetitisícům lidí tak zůstaly v rukou místo letenek pouze bezcenné papírky.

Důvodem velkého množství krachů je především nástup velkého množství nízkonákladových leteckých přepravců a tím obrovský tlak na ceny letenek. Proto se v současnosti již připravuje k projednání do Evropského parlamentu  novela  tzv. Směrnice o zájezdech, kde je nyní nově navrženo povinné pojištění leteckých společností proti úpadku. Novela bude podle plánu předložena do Evropského parlamentu již příští rok a platnost se předpokládá pro všechny členské státy EU od roku 2011.

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,210 25,290
USD 23,130 23,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články