Skype skončil, už si nezavoláte. A co tvůrci z Prahy?
16. 5. 2025 – 21:42 | nasepenize | Štěpán Bárta | Diskuze:

Konec legendárního Skypu znamenal otřesy i v české pobočce Microsoftu. Došlo na přesuny, zmenšování i propouštění. Přesto Praha zůstává klíčová – alespoň zatím.
Když Microsoft letos v květnu oficiálně ukončil podporu Skypu, uzavřel tím jednu kapitolu internetové historie. Komunikační službu, která svého času porazila ICQ i telefonní operátory, nedokázal gigant udržet v éře mobilních aplikací. Místo zabraly WhatsApp, Messenger nebo Zoom. Jenže s koncem Skypu se otřásly i základy pražského vývojového centra, kde na tomto softwaru pracovalo několik stovek inženýrů.
Praha jako vývojová základna
Skype měl v Praze silné zázemí už od dob, kdy byl pod křídly eBay. Microsoft na těchto základech postavil jedno z největších vývojových center ve střední Evropě – podle posledních údajů zde pracovalo kolem 700 lidí. Náklady pražského vývoje přesáhly dvě miliardy korun ročně, z toho 1,5 miliardy šlo jen na výplaty.
S koncem Skypu ale Microsoft všechny vývojáře nevyhodil. Část z nich byla převelena na jiné projekty, především do týmu vyvíjejícího Microsoft Teams – produkt, který firma dnes tlačí jako svého korporátního messengera číslo jedna. „Zaměstnanci byli integrováni do týmů podporujících Teams a jiné produkty. Provoz vývojového centra v Praze pokračuje,“ uvedla mluvčí Microsoftu Karolína Kříženecká.
Propouštění přesto přišlo
Oficiálně Microsoft tvrdí, že pražské vývojové centrum jede dál a podílí se na vývoji klíčových produktů jako Azure, Dynamics 365 nebo přihlašovací systémy. Jenže realita je trochu jiná. Firma přiznala, že v posledním roce klesl počet zaměstnanců pražské pobočky o stovku na 556 lidí. Aktuálně má otevřeno pouze šest pracovních pozic. Přitom ještě loni firma v Česku zaměstnávala přes tisíc vývojářů.
Tento útlum je součástí celosvětových škrtů, které Microsoft v roce 2025 rozjel. Letos oznámil další vlnu propouštění – zmizí až tři tisíce pracovních míst. Vedení firmy to vysvětluje „přehnanými nábory během covidu“ a nutností reagovat na proměny trhu.
Český talent se neztratil
I přes útlum Skype zanechal v Česku silnou stopu. Bývalí vývojáři se podíleli na založení řady nových projektů. Jedním z nich je česká pobočka estonské firmy Pipedrive, kterou do Česka přivedl Tomáš Řehoř. Firma se nakonec prodala za 1,5 miliardy dolarů americkému fondu Vista Equity Partners. Právě Skype, původně estonská firma, stál na začátku boomu startupové scény nejen v Tallinnu, ale nepřímo i v Praze.
„Skype měl v Praze silný tým a centrála s ním byla spokojena. Díky tomu jsme získali i vazby na Estonsko, odkud se pak rozběhl další startupový svět,“ řekl Řehoř pro e15.
Praha tak zatím zůstává důležitým vývojovým bodem Microsoftu. Otázkou zůstává, jak dlouho ještě.