Slevy na dani

- Podnikání autor: Redakce NašePeníze.cz

Jak vysoké jsou slevy na dani podle § 35ba zákona za rok 2009?

Slevy na dani, Foto: SXC

Slevy na dani, Foto: SXC,zdroj: NašePeníze.cz


- 24.840 Kč na poplatníka (možnost uplatnění i u výdělečně činných  starobních  důchodců a i u  zahraničních zaměstnanců, kteří jsou daňovými nerezidenty ČR),
- 24.840 Kč na druhého z manželů bez vlastních příjmů nebo s příjmy nepřesahujícími roční limit ve výši  68.000 Kč  a jedná-li se o druhého z manželů, který je držitelem průkazu ZTP/P,  v dvojnásobné výši,
- 2.520 Kč u poživatele částečného invalidního důchodu,
- 5.040 Kč u poživatele plného invalidního důchodu,
- 16.140 Kč u držitele průkazu ZTP/P,
- 4.020 Kč pro studenta (po dobu, po kterou se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem).

 

Sleva na dani: Otázky

Když chci uplatnit slevu na dani na manželku, která je na mateřské, počítá se do jejich příjmů i rodičovský příspěvek nebo mateřská?

Příjmy, které se do příjmu manžela či manželky nezahrnují (úplný výčet):

    * dávky státní sociální podpory
    * dávky sociální péče
    * dávky pomoci v hmotné nouzi
    * příspěvek na péči, sociální služby
    * státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem
    * státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření
    * stipendium poskytované studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání
    * příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách,  který je od daně osvobozen

Příjmy, které se do příjmů manžela či manželky zahrnují (namátkový výčet, často chybně uplatňovaných):

    * veškeré příjmy „v hrubém“!! Od zaměstnavatele, z podnikání, z nájmu…
    * včetně příjmů od daně osvobozených např. prodej nemovitosti, auta, cenných papírů
    * všechny druhy důchodů
    * nemocenská
    * náhrada mzdy při pracovní neschopnosti
    * ošetřování člena rodiny
    * podpora v nezaměstnanosti
    * peněžitá pomoc v mateřství

Rodičovský příspěvek představuje formu dávek státní sociální podpory (stejně tak i porodné) a do vlastních příjmů manželky pro účely uplatnění slevy na manželku se nezahrnují. Naopak peněžitá pomoc v mateřství představuje dávky vyplácené v rámci nemocenského pojištění, proto tyto dávky zahrnete do příjmů manželky pro účely uplatnění slevy na manželku.

Pokud se má žena stala mou manželkou v polovině roku mohu si uplatnit \"slevu na manželku podle § 35ba ZDP“? Manželka je od 02/2009 na mateřské dovolené?

Slevu na dani na vyživovanou manželku žijící s Vámi v domácnosti můžete uplatnit pouze v případě, že manželka neměla příjmy vyšší než 68.000,- Kč za celý rok, do těchto příjmů se zahrnuje i peněžitá dávka v mateřství, nikoliv však rodičovský příspěvek, který představuje formu dávek státní sociální podpory. Slevu na manželku, v případě že splnila podmínky uvedené výše si můžete uplatnit ve výši jedné dvanáctiny za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly podmínky pro uplatnění nároku na snížení daně splněny. Pokud jste byli oddáni např. 23.7.2009, pak lze uplatnit slevu (za měsíce srpen – prosinec tedy 5 x 2.070 Kč) ve výši 10 350 Kč.

Může se hodit:
- Daňová kalkulačka pro výpočet daní za rok 2009
- Daňový kalendář pro rok 2010 - kdy platit jaké daně
- Vzory tiskopisů k daním za rok 2009