Smart mince: Česká mincovna uvedla na trh investiční zlaté mince

25. 11. 2011 – 7:00 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Smart mince: Česká mincovna uvedla na trh investiční zlaté mince
Největší kilogramová mince s motivem anglické královny Anny má aktuální prodejní cenu 1 149 781 korun.Foto: Česká mincovna | zdroj: NašePeníze.cz

Výhradní dodavatel domácích oběžných mincí Česká mincovna uvedla na trh zlaté smart mince. Zlaťáky ražené v novozélandské licenci mají nominální hodnotu od čtyřiaosmdesáti tisíc korun, nejhodnotnější stojí více než milion, uvedl ředitel České mincovny Radek Šulta.

Největší mince váží jeden kilogram a stojí 1,15 milionu korun. Vzhledem k jejich jedinečnému zpracování a omezenému emisnímu nákladu se však očekává, že jejich cena postupně poroste.

Inovativní produkt investičního zlata je výsledkem snahy uspokojit investory, kterým nestačí vlastnit zlatý slitek. Smart mince totiž mají také uměleckou a sběratelskou hodnotu. Navíc mají charakter investičního zlata, takže proto osvobozeny od DPH.

„Jsou jedinečným způsobem, jak si Česká mincovna zvyšuje svoji kredibilitu a odlišuje se od těch, kdo se na tuzemském trhu za mincovnu jen vydávají a poškozují důvěryhodnost oboru,“ podotkl Šulta.

Motivy mincí připomínají historické vazby českých zemí na země Britského společenství. Na averzu se v různé velikosti objevuje portrét královny Alžběty II., což je podmínka poskytovatele licence. Vyražený nominál na mincích umožňuje držiteli kdykoli směnu v novozélandské centrální bance.

„Zejména motiv a zpracování je tím, co tyto mince odlišuje od obdobných produktů v zahraničí. Aktuálně chystáme ražbu čtyř druhů zlatých mincí, každý v nákladu stovek, maximálně tisíce kusů, a jeden druh stříbrné smart mince,“ řekl marketingový manažer České mincovny Lukáš Jokl.

Největší kilogramová mince s motivem anglické královny Anny má nominální hodnotu 10 tisíc novozélandských dolarů a aktuální prodejní cenu 1 149 781 korun. Nejlevnější peníz za 83 603 korun nese vyobrazení církevních reformátorů Jana Husa a jeho anglického předchůdce Johna Wycliffa.

Česká mincovna je jedinou mincovnou na území ČR s licencí ČNB a pokračovatelkou dlouhodobých tradic mincovnictví na území českých zemí. Byla založena po rozpadu České a Slovenské federativní republiky na dva samostatné státy v roce 1993. Od svého vzniku je Česká mincovna výhradním dodavatelem oběžných a pamětních mincí pro potřeby ČNB. Kromě toho rozvíjí vlastní výrobu medailí, replik historických mincí, žetonů a medailonků.

-Ondrej Fér | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články