Sníh a náledí mizí, jaká je bilance zimních úrazů

8. 3. 2010 – 10:11 | Tiskové zprávy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Sníh a náledí mizí, jaká je bilance zimních úrazů
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Zimní měsíce jsou logicky obdobím s větším výskytem úrazů. Leden a únor jsou měsíce podvrtnutých kotníků, kolen, různých pohmožděnin a zlomenin rukou či nohou.

Oproti prosinci, který je celoročně měsícem s nejméně pojistnými událostmi, vyskočí v lednu úrazy takřka o 60 procent. Zajímavé však je, že zimní měsíce nejsou obdobím s nejčastějším výskytem úrazů. Mnohem více pojistných událostí se objevuje na přelomu jara a léta.

„Duben a květen, to je začátek prací na zahrádkách, výletů do přírody a dalších jarních aktivit. Navíc se mnoho lidí po zimním „odpočinku“ vrhá do těchto činností takříkajíc „po hlavě“, takže k úrazům dochází častěji,“ vysvětluje Petr Kohoutek, vedoucí oddělení likvidace pojistných událostí Pojišťovny České spořitelny. „Naopak v listopadu a prosinci lidé omezují venkovní aktivity, ještě příliš nejezdí na lyže a veškeré úrazy jsou na celoročním minimu. Obrovský lednový nárůst úrazů (o více než polovinu oproti prosinci) mají pak za následek právě zimní sporty a městská zima.“

Nejčastější jsou uklouznutí na sněhu a ledu. A protože se člověk při pádu nejvíce chrání rukama, případně na ně padne a nepříjemně si je zalehne, „vedou“ v lednu a v únoru různá zranění horních končetin. Většinou se jedná o pohmožděniny, hlášená jsou ale také podvrtnutí či zlomeniny prstů a zápěstí, nebo dokonce zlomeniny kosti vřetenní. A právě pohmožděniny horních končetin a podvrtnutí prstů a zápěstí jsou v lednu na svém celoročním vrcholu.

Následky pádů se projevují samozřejmě i ve zvýšeném výskytu úrazů nohou jako podvrtnutí kotníku a pohmoždění dolní končetiny včetně kyčle či kolene. Na svém celoročním vrcholu je v lednu závažné podvrtnutí kolene (oproti prosinci vyskočí počet hlášených zranění o sto procent). Pojistnou událostí ale v těchto dnech může být i nemoc způsobená prochladnutím. V tomto případě vše záleží na závažnosti onemocnění, případné hospitalizaci a konkrétní pojistce.

FLEXI životní pojištění Pojišťovny České spořitelny může v těchto situacích pomoci, když obsahuje následující volitelná pojištění rizik:
o trvalé následky úrazu,
o denní odškodné za dobu léčení úrazu,
o hospitalizace z důvodu úrazu a nemoci
o invalidita s jednorázovou výplatou,
o invalidita nebo dlouhodobá péče s výplatou doživotní renty.

Klienti si nejčastěji sjednávají pojištění trvalých následků úrazu, denní odškodné a pojištění hospitalizace v nemocnici. Vždy záleží na tom, co od pojištění klient čeká a co potřebuje. Obecné doporučení je porovnat si své měsíční výdaje s poklesem příjmu v případě léčení.
Pokud dojde ke zranění, měl by klient bez zbytečného odkladu vyhledat lékařské ošetření. Pojišťovnu kontaktuje až po ukončení léčení s vyplněným hlášením o pojistné události potvrzeným lékařem. K tomu může klient skvěle využít nový web Pojišťovny České spořitelny, kde v klientské sekci nalezne všechny informace a formuláře pro hlášení pojistné události. Peníze pojišťovna klientovi pošle obvykle do 15 dnů od nahlášení pojistné události, pokud klient včas dodá veškeré podklady, především záznam o prvním ošetření. Pojišťovna tak vyplácí peníze výrazně rychleji, než je požadovaná zákonná lhůta tří měsíců.
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články