Softwarové pirátství v Česku kleslo na 38 % nelegálního software

12. 5. 2009 – 8:18 | Věda a technika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Softwarové pirátství v Česku kleslo na 38 % nelegálního software
Foto: sxc | zdroj: NašePeníze.cz

Softwarové pirátství na tuzemských osobních počítačích (PC) je opět na ústupu. Mezi roky 2007 a 2008 míra pirátství poklesla o jeden procentní bod. Uvedla to mezinárodní organizace BSA, která působí ve více než 80 zemích světa, ve kterých hájí zájmy komerčního softwarového průmyslu.


„V Česku se v roce 2008 užívalo nelegálně pouze 38 procent softwaru. Česká republika se tak stále drží mezi 30 zeměmi s nejnižší mírou softwarového pirátství. Průměrná míra pirátství v Evropské unii činí 35 procent,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA.

- BSA: Pirátského softwaru v Česku neubývá, je ho stále 39 pct
- Na české firmy začíná doléhat recese, obchodní partneři neplatí včas

Ztráty českého softwarového odvětví v důsledku pirátství loni stouply o 4 procenta na 3,3 miliardy korun (168 mil. USD). V předchozím měřeném roce (2007) míra pirátství naopak stagnovala a držela se dva roky za sebou na 39 procentech. „Stagnovalo i sousední Slovensko, kde však míra pirátství nakonec poklesla o 2 procentní doby a zastavila se na 43 procentech,“ dodal Hlaváč.

Celosvětová bilance pirátství je rovněž pozitivní: ze 110 sledovaných zemí míra pirátství poklesla více než v polovině z nich (52 % z celkového počtu), nezměněná zůstala ve 40 zemích (33 %) a pouze ve 13 zemích (15 %) pirátství vzrostlo.

„Výsledky analýzy dokazují náš vliv na potlačování softwarového pirátství v Česku,“ řekl tiskový mluvčí BSA Jan Hlaváč. „V této ekonomicky nejisté době je důležité, aby se zejména firmy bránily šíření nelegálního softwaru, protože pirátství pro ně může mít zničující důsledky. Pirátstvím rovněž trpí tuzemská ekonomika,“ dodal Hlaváč.

Softwarové pirátství v Česku pokleslo od roku 2003 o 2 procentní body. „Pokles pirátství je důsledek dobré práce policie a protipirátských kampaní BSA, které se zaměřují zejména na firmy. Zatímco firmy se dlouhodobě samy snaží pirátství potírat, domácí uživatelé rizika plynoucí z užívání nelegálního softwaru stále podceňují a hojně pirátský software užívají. V důsledku toho tuzemská míra pirátství v posledních pěti letech klesá pomaleji,“ komentoval výsledky analýzy společnosti IDC Jan Hlaváč. Míra pirátství v Česku klesla za posledních čtrnáct let o 28 procentních bodů.


Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,700 24,820
USD 23,160 23,340
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články