Solární elektrárny by mohly vyrábět do roku 2020 více energie než Temelín

29. 3. 2011 – 20:43 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Solární elektrárny by mohly vyrábět do roku 2020 více energie než Temelín
Dlouhodobější výhledy do budoucna se zatím podle odborníka neukazují jako příliš přesné a proto by měli být odborníci ve výpočtech opatrnější, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

V roce 2020 je možné, že fotovoltaické zdroje v Česku budou dávat několikrát více elektřiny než jaderná elektrárna Temelín. Zvláště pokud budou stále zlevňovat solární panely, řekl na úterním kongresu Tomáš Voříšek ze Střediska pro efektivní využívání energie (Seven).

"Pokud se zaplní panely 100 tisíc hektarů, získáme 40 až 100 TWh/rok. Prostoru pro panely je mnoho, volné střechy domů představují plochu o desítkách tisíc hektarů, a pokud bychom přičetli i obvodové stěny domů, dostaneme se na stovky tisíc hektarů," řekl Voříšek. K tomu je podle něj možnost dát navíc panely na mimoměstské silnice a na parkoviště, což je prý potenciál dalších statisíc hektarů.

"Ceny panelů se nyní velmi snižují, domácnosti si je více začínají kupovat, a pokud bude tento trend pokračovat, do roku 2020 můžeme očekávat připojení o výkonu několika dalších Temelínů, protože pro koncového uživatele bude výhodné je instalovat," dodal odborník.

O problémech solární energie se zmínil i Jaroslav Kadrnožka, profesor z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně (FSI VUT). Poznamenal, že pokud nebude solární energie dostatečně regulována, tak při připojení větších objemů této elektřiny se budou muset odpojovat jiné, levnější formy, například elektřina z jaderných zdrojů. "Měly by se zvýšit tržby za elektrickou energii," pokračoval Kadrnožka.

Dlouhodobější výhledy do budoucna se zatím podle profesora neukazují jako příliš přesné a proto by měli být odborníci ve výpočtech opatrnější. "Kjótský protokol zavázal země, aby snižovaly emise, a ty stále rostou." Profesor také poznamenal, že i další konference o změnách životního prostředí také příliš životní prostředí neovlivnily. Pokud nezmění lidstvo své návyky, vidí Kadrnožka vážné problémy ve vzrůstajících emisích oxidu uhličitého.

 

-Jan Drahorád | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,840
USD 23,150 23,330
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články