Solární energie: Prodejte svou střechu na burze

3. 6. 2009 – 11:48 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Solární energie: Prodejte svou střechu na burze
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Střecha se dá pronajímat podobně jako byt či dům. Ve Střešní burze se registrují investoři, kteří hledají plochy pro umístění a provozování fotovoltaických zařízení na výrobu elektrické energie (FVE). Majitel střechy svým podpisem „Smlouvy o zřízení věcného břemene\" zaručuje investorovi právo k provozování FVE na jeho střeše na dobu 30 let.


Předpoklady pro provozování FVE

Téměř na celém území České republiky je provozování FVE ekonomicky výhodné. Optimální lokalita má jižní orientaci se sklonem asi 30°, je bez zastínění a využitelná plocha je minimálně 50 m². Ovšem i střešní plochy s neoptimální orientací nebo sklonem jsou využitelné za použití speciálních tenkovrstvých panelů.

- Energie: Výkony solárních elektráren v dubnu lámaly rekordy
- Domácnosti mají největší zájem o solární systémy na teplou vodu
- Spotřeba elektřiny v ČR klesla o 15 procent
- Jak šetřit náklady na bydlení? Zateplení a vlastní výroba energie!
- Zájem o dotace \"Zelená úsporám\" je velký
- Zelená úsporám: Formuláře a žádosti o dotace vyplní i laik

Bez Vaší investice a rizika

Základním principem Střešní burzy je, že majitel nemovitosti za pronájem své střešní plochy získá atraktivní nájem nebo kombinaci levnější elektřiny a nájmu bez investice z jeho strany. Instalace FVE provádí specializované autorizované instalační firmy a investor je zavázán k odstranění FVE po ukončení doby nájmu a uvedení střechy do původního stavu.

Jak vysoký je nájem?

Výše nájmu se odvíjí především od orientace a využitelnosti střechy, výkupních cen za elektřinu vyrobené z FVE a momentální poptávky investorů. Příklad: Střecha s optimálními parametry v lokalitě s průměrným osvitem v ČR může přinést majiteli nájem kolem 600 Kč za 1kWp instalovaného výkonu (cca 8 - 10 m²) za rok.

Smlouva o zřízení věcného břemene

FVE je investice s dlouhodobou návratností a je vázána na konkrétní místo připojení do sítě. Z tohoto důvodu je pro investora zásadní zajistit si právo k instalaci a provozu FVE na daném místě. Zřízení věcného břemene k využití střechy pro umístění fotovoltaické instalace zajišťuje investorovi právo k využití střechy i v případě, že se změní majitel budovy nebo dojde-li k exekuci majetku majitele nemovitostí.
Zřízení věcného břemene je podmínkou pro získání bankovního financování ze strany investora.
Toto věcné břemeno pro instalaci a provoz FVE nezatěžuje majitele a může být výjimečně v individuálních případech zřízeno na zastavené nemovitosti. Praxe z Německa a i dalších zemí dokazuje, že FVE na střeše zvyšuje hodnotu nemovitosti.

Chcete přeci jenom investovat sami?

Díky výkupním cenám za elektřinu vyrobenou z FVE jsou tato zařízení velmi stabilní a výnosnou investicí. FVE jsou velmi atraktivní alternativou k tradičním investicím jakými jsou nemovitosti, akcie, dluhopisy a termínované vklady. Z tohoto pohledu se jeví investice do FVE na vlastní střeše jako rozumné, výnosné a ekologické rozhodnutí.

Na základě systému výkupních cen pro elektřinu vyrobenou z FVE - cenové rozhodnutí ERÚ č. 8/2008 - jsou tato zařízení velmi stabilní investicí. Obzvlášť v dnešní době vysoké nejistoty jsou FVE velmi atraktivní alternativou k tradičním investicím, jakými jsou nemovitosti, akcie, dluhopisy a termínované vklady. Z tohoto pohledu se jeví investice do FVE na vlastní střeše jako rozumné, výnosné a ekologické rozhodnutí. Navíc jsou FVE jednoznačně přínosné pro životní prostředí, protože po dobu 30 i více let vyrábí elektrickou energii bez jakýchkoliv emisí nebo hluku.

Více možností najdete na www.stresniburza.cz.

Kurzy

Kurzovní lístek: 12.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,360 24,480
USD 23,630 23,810
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články