Solární energie: Prodejte svou střechu na burze

- Energie autor: Redakce NašePeníze.cz

Střecha se dá pronajímat podobně jako byt či dům. Ve Střešní burze se registrují investoři, kteří hledají plochy pro umístění a provozování fotovoltaických zařízení na výrobu elektrické energie (FVE). Majitel střechy svým podpisem „Smlouvy o zřízení věcného břemene\" zaručuje investorovi právo k provozování FVE na jeho střeše na dobu 30 let.

Foto: NašePeníze.cz

Foto: NašePeníze.cz , zdroj: NašePeníze.cz


Předpoklady pro provozování FVE

Téměř na celém území České republiky je provozování FVE ekonomicky výhodné. Optimální lokalita má jižní orientaci se sklonem asi 30°, je bez zastínění a využitelná plocha je minimálně 50 m². Ovšem i střešní plochy s neoptimální orientací nebo sklonem jsou využitelné za použití speciálních tenkovrstvých panelů.

- Energie: Výkony solárních elektráren v dubnu lámaly rekordy
- Domácnosti mají největší zájem o solární systémy na teplou vodu
- Spotřeba elektřiny v ČR klesla o 15 procent
- Jak šetřit náklady na bydlení? Zateplení a vlastní výroba energie!
- Zájem o dotace \"Zelená úsporám\" je velký
- Zelená úsporám: Formuláře a žádosti o dotace vyplní i laik

Bez Vaší investice a rizika

Základním principem Střešní burzy je, že majitel nemovitosti za pronájem své střešní plochy získá atraktivní nájem nebo kombinaci levnější elektřiny a nájmu bez investice z jeho strany. Instalace FVE provádí specializované autorizované instalační firmy a investor je zavázán k odstranění FVE po ukončení doby nájmu a uvedení střechy do původního stavu.

Jak vysoký je nájem?

Výše nájmu se odvíjí především od orientace a využitelnosti střechy, výkupních cen za elektřinu vyrobené z FVE a momentální poptávky investorů. Příklad: Střecha s optimálními parametry v lokalitě s průměrným osvitem v ČR může přinést majiteli nájem kolem 600 Kč za 1kWp instalovaného výkonu (cca 8 - 10 m²) za rok.

Smlouva o zřízení věcného břemene

FVE je investice s dlouhodobou návratností a je vázána na konkrétní místo připojení do sítě. Z tohoto důvodu je pro investora zásadní zajistit si právo k instalaci a provozu FVE na daném místě. Zřízení věcného břemene k využití střechy pro umístění fotovoltaické instalace zajišťuje investorovi právo k využití střechy i v případě, že se změní majitel budovy nebo dojde-li k exekuci majetku majitele nemovitostí.
Zřízení věcného břemene je podmínkou pro získání bankovního financování ze strany investora.
Toto věcné břemeno pro instalaci a provoz FVE nezatěžuje majitele a může být výjimečně v individuálních případech zřízeno na zastavené nemovitosti. Praxe z Německa a i dalších zemí dokazuje, že FVE na střeše zvyšuje hodnotu nemovitosti.

Chcete přeci jenom investovat sami?

Díky výkupním cenám za elektřinu vyrobenou z FVE jsou tato zařízení velmi stabilní a výnosnou investicí. FVE jsou velmi atraktivní alternativou k tradičním investicím jakými jsou nemovitosti, akcie, dluhopisy a termínované vklady. Z tohoto pohledu se jeví investice do FVE na vlastní střeše jako rozumné, výnosné a ekologické rozhodnutí.

Na základě systému výkupních cen pro elektřinu vyrobenou z FVE - cenové rozhodnutí ERÚ č. 8/2008 - jsou tato zařízení velmi stabilní investicí. Obzvlášť v dnešní době vysoké nejistoty jsou FVE velmi atraktivní alternativou k tradičním investicím, jakými jsou nemovitosti, akcie, dluhopisy a termínované vklady. Z tohoto pohledu se jeví investice do FVE na vlastní střeše jako rozumné, výnosné a ekologické rozhodnutí. Navíc jsou FVE jednoznačně přínosné pro životní prostředí, protože po dobu 30 i více let vyrábí elektrickou energii bez jakýchkoliv emisí nebo hluku.

Více možností najdete na www.stresniburza.cz.

Tagy: půjčka peníze finance rozpočet pojištění hotovost úvěr tiskové zprávy