Soud nařídil exekuci na majetek České televize

16. 7. 2010 – 8:03 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Soud nařídil exekuci na majetek České televize
Podle televize jde o nedorozumění a selhání informačního systému v oblasti vymáhání peněz, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Generální ředitel České televize Jiří Janeček musí řešit další průšvih, zablokovaný majetek stanice.

Podle výpisu z katastru nemovitostí, který má k dispozici deník E15, nařídil soud pro Prahu 4 před několika týdny exekuci na pražské budovy a pozemky ČT. E15 to píše ve svém pátečním vydání.

Podle E15 se jedná dokonce o dva soudní spory: z ledna a února letošního roku. Jak ukazují listiny z pozemkových knih, které má údajně E15 rovněž v rukou, v prvním případě uplatňuje Radek Pertl vůči veřejnoprávní stanici pohledávku 6,6 tisíce korun. V druhém pak Petr Liškutín pohledávku 6,5 tisíce korun. Podle poučení soudu nesmí nyní ČT „nakládat se svým majetkem … vyjma běžné obchodní a provozní činnosti“.

 

Aktuálně: Česká televize do dvou let spustí pátý kanál ČT5

 

Podle televize jde o nedorozumění a selhání informačního systému v oblasti vymáhání peněz za nezaplacené koncesionářské poplatky. „Dva spory jsme prohráli a ČT byla odsouzena k zaplacení nákladů soudního řízení. Bohužel se k nám tato informace nedostala, takže na nás byla velmi rychle uvalena exekuce,“ potvrzuje obchodní ředitel ČT Robert Kvapil. Podle něj leží pochybení na straně advokátní kanceláře Kalcso, se kterou má televize uzavřenu smlouvu o vymáhání pohledávek. „Advokátní kancelář Kalcso musí televizi zaplatit náhradu, v informačním systému jsme pak udělali změny, aby se podobné případy neopakovaly,“ doplnil Kvapil. Podle něho jsou dlužné peníze zaplaceny.

 

<%Anketa73%>

 

Druhá strana sporu nechtěla exekuci příliš komentovat. „Nemohu mluvit podrobně o tom, jak tato pohledávka vznikla. Soud uznal moje nároky, ale ČT mi nechce zaplatit,“ naznačil Pertl.

Exekuce tak podle všeho může zdržet Janečkův plán na rozprodej zbytného majetku České televize.

Již v polovině června ředitel ČT ohlásil, že v létě hodlá nastartovat proces, během kterého by se chtěl zbavit rekreačních chalup nebo pozemků televize v Podolí a na Kavčích horách. Ty podle Janečka pouze polykají miliony korun z rozpočtu nebo nepřinášejí žádný výnos.

První prodeje majetku se měly uskutečnit již loni na podzim. Daně Makrlíkové z Rady České televize se však nelíbilo, že Janeček chtěl pozemky o výměře přes osm tisíc metrů čtverečních prodat firmě Fospo za 4,7 milionu korun. Vzhledem k velmi lukrativní poloze s výhledem na řeku Vltavu by se podle ní dalo získat mnohem více, odhadem až skoro sto milionů korun.

Šéf České televize Janeček poté v závěru uplynulého roku zmrazil všechny prodeje do přijetí jednotných pravidel pro prodej majetku. K tomu došlo až letos na jaře.

 

Čtěte také: Šéf České televize Janeček bere více než Klaus

 

Na Českou televizi dopadl stejný právní postup, jejž televizí najatá právnická firma uplatňovala vůči lidem, kteří jí nezaplatili koncesionářské poplatky. Například v polovině roku 2006 Česká televize podala kvůli koncesionářským poplatkům údajně přes 11 tisíc návrhů na exekuci. V průměru každý rok žaluje 30 až 40 tisíc případů.

Kam dál?

- Koncesionářské poplatky: Hon České televize na neplatiče postihuje často i nevinné, braňte se!

- Koncesionářské poplatky jsou nejnespravedlivější daň

- Koncesionářské poplatky jsou neefektivní

- Jiří Janeček dostane za vedení České televize na odměnách přes 700 tisíc korun

-Tomáš Cížek, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,150 25,270
USD 23,610 23,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články