Soudy letos vyhlásily už více než 4000 osobních bankrotů

4. 10. 2010 – 22:26 | Půjčky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Soudy letos vyhlásily už více než 4000 osobních bankrotů
Nejvíce firemních bankrotů soudy v září vyhlásily v Praze, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Za devět měsíců letošního roku soudy vyhlásily 4320 osobních bankrotů, zatímco za celý rok 2009 necelých 2500.Dynamika bankrotů i návrhů na bankrot obchodních společností postupně zpomaluje, osobní bankroty tento obrat zatím nezaznamenaly.

Vyplývá to z analýzy, kterou v pondělí zveřejnila společnost CCB – Czech Credit Bureau. V září soudy vyhlásily 133 firemních bankrotů, což je pouze o dva bankroty více než ve stejném měsíci loňského roku. V meziměsíčním srovnání se jedná o nárůst o 21 bankrotů. V září dále vyhlásily 582 osobních bankrotů, což je nejvyšší počet dosažený za jeden měsíc. V meziročním srovnání narostly osobní bankroty o téměř 50 procent.

Zásluhu na téměř stagnujícím vývoji firemních bankrotů mají především obchodní společnosti, u kterých se počet bankrotů dokonce meziročně snížil, a to o šest bankrotů, zatímco zbankrotovaných fyzických osob podnikatelů bylo o osm více.

Zatímco počty návrhů na osobní bankrot dva měsíce po sobě klesali, mezi červnem a červencem byl pokles o 15 návrhů, v srpnu se počet snížil o 44 návrhů. V září bylo vyhlášeno o 21 bankrotů více než v předešlém měsíci, většinu tohoto přírůstku tvořily bankroty fyzických osob podnikatelů s 13 bankroty.

„Za prvních devět měsíců roku 2010 bylo vyhlášeno 1202 firemních bankrotů, což představuje 82 procent počtu bankrotů za celý loňský rok. Počet vyhlášených bankrotů tak pravděpodobně převýší loňskou skutečnost, i když nárůst nebude již tak výrazný jako mezi lety 2008 a 2009. V průměru připadá na jeden měsíc letošního roku 134 vyhlášených bankrotů, zatímco ve stejném období roku 2009 to bylo 123 bankrotů,“ sdělila Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

Nejvíce firemních bankrotů soudy v září vyhlásily v Praze, a to 37. V Moravskoslezském kraji jich bylo 14 a v Jihomoravském kraji zbankrotovalo 13 subjektů. Od začátku roku bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno v Praze, na kterou připadla jedna čtvrtina všech bankrotů za toto období. Na druhém místě jsou firmy se sídlem v Jihomoravském kraji, které se podílejí 12 procenty, a na třetím pak firmy Moravskoslezském kraji, jejichž podíl je 10 procent.

„V důsledku zlepšování ekonomických podmínek dynamika bankrotů i návrhů na bankrot obchodních společností postupně zpomaluje. Osobní bankroty tento obrat zatím nezaznamenaly a lze očekávat, že i nadále se jejich počet bude poměrně dynamicky zvyšovat,“ řekla Kameníčková.

Oproti firemním bankrotům se vývoj osobních bankrotů nezlepšuje. V září fyzické osoby podaly 903 návrhů na osobní bankrot, což je o 120 návrhů více než v srpnu a současně se jedná o nejvyšší počet od platnosti insolvenčního zákona. Za devět měsíců letošního roku představoval počet návrhů na osobní bankrot dvaapůlnásobek jejich počtu za celý 2009. V průměru uběhne mezi podáním návrhu na osobní bankrot a jeho vyřízením měsíc a půl, z čehož lze usuzovat, že počet vyhlášených osobních bankrotů nadále poroste, uvedla společnost CCB.
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články