Soupeření státu s podniky v kauze vracení pojistného může ekonomiku dostat do problémů

14. 1. 2010 – 2:17 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Soupeření státu s podniky v kauze vracení pojistného může ekonomiku dostat do problémů
Vracení pojistného na sociálním zabezpečení, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Institut rozvoje podnikání (IDE) při VŠE v Praze upozorňil, že v případě vzájemného soupeření se může ekonomika dostat do spirály vážných problémů, končící citelným zvýšením nezaměstnanosti a prohloubením státního deficitu.


Pokud by nedošlo k rozumné dohodě mezi podniky a státem a správní soud uznal možnost vrácení, vyvolá to situaci, na které nevydělá nikdo, upozorňuje IDE. Podniky začnou hromadně podávat žádosti a stát si tyto prostředky vezme zpět jinou cestou. Tento postup však způsobí citelné problémy tuzemské ekonomice.

Jelikož stát dosud nemá žádný legitimní nástroj, jak postihnout pouze podniky (pokud by se mu to i tak povedlo, bylo by to zřejmě protiústavní), které o vrácení požádaly, postihne všechny. Signály ukazují, že se tak stane pomocí plošného zvýšení sociálního pojištění v dalším období. \"To způsobí neochotu firem zaměstnávat další pracovníky, zdraží pracovní sílu a celkově roztočí spirálu, na jejímž konci bude stát citelné zvýšení nezaměstnanosti a ještě větší prohloubení státního deficitu. To je v této situaci obzvlášť nebezpečné.“ upozorňuje Miroslav Křížek, ředitel IDE při VŠE v Praze.

Institut rozvoje podnikání také poukazuje na to, že některé subjekty o navrácení v takovém případě požádat musí. Zatímco majitelé firem si mohou zvolit, zda o navrácení požádají, manažeři a dosazení zástupci nikoliv. Pokud zde vznikne legální možnost ušetřit podniku peníze, nezbývá jim, než o ně požádat. V opačném případě by totiž jednali v rozporu se zákonem číslo č. 513/1991 Sb. - Obchodní zákoník, péče řádného hospodáře a vystavovali se tím případným sankcím.

Čtěte také:
- Více než 4600 firem chce kvůli chybě státu vrátit přes 12 mld korun
- Firmy vymáhající peníze od státu za sociální pojištění mohou zvednout sazbu
- MPSV: Povinost platit sociální pojištění za zaměstnance přerušena nebyla

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,280 25,400
USD 23,290 23,470
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články