Špidla: Česko kvůli vládní krizi může přijít o stovky miliard z fondů EU

- Domácí autor: Redakce NašePeníze.cz

Bývalý český premiér a eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD) varuje před tím, že současná vládní krize odstartovaná kauzami Věcí veřejných zvyšuje riziko ztráty stovek miliard korun, které může Česká republika získat čerpáním z fondů Evropské unie.

Celkově je podle něj ohroženo čerpání více než 330 miliard z celkových 760 miliard korun, Foto: ČSSD

Celkově je podle něj ohroženo čerpání více než 330 miliard z celkových 760 miliard korun, Foto: ČSSD , zdroj: NašePeníze.cz

"V současné chvíli je vinou zcela nezodpovědné vládní politiky zastaveno čerpání peněz už u pěti fondů EU – Operačního programu životní prostředí, Operačního programu výzkum a vývoj pro inovace, Operačního programu podnikání a inovace, ROPu Jihozápad a ROPu Severozápad," vyjmenoval Špidla.

Celkově je podle něj ohroženo čerpání více než 330 miliard z celkových 760 miliard korun, které má Česká republika v období 2007 až 2013 od Evropské unie k dispozici.

Projev Václava Klause k současné politické krizi

 

"Za devět měsíců fungování vlády Petra Nečase se nepřijala žádná opatření, která by problematický systém čerpání peněz z EU jakkoli řešila a napravila. Současný rozklad vládní koalice pak tento problém odsouvá do pozadí, což je jednoznačně v rozporu se zájmy naší společnosti a země," vysvětlil bývalý český eurokomisař a stranický expert pro oblast evropských záležitostí.

Špidla dodal, že pokud se vláda čerpáním z fondů EU nebude urychleně zabývat, ztratí i poslední zbytky legitimity pro své další fungování a správu země.

-Filip Nachtmann | MED

Tagy: dotace EU Evropská unie fondy špidla vládní krize