Spoření: Pro tři čtvrtiny Čechů je spoření důležité

5. 10. 2009 – 19:31 | Spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Spoření: Pro tři čtvrtiny Čechů je spoření důležité
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Spoření je důležité nebo dokonce velmi důležité pro 77 % české populace, nepatrně více spořivější jsou přitom ženy (79 %) než muži (76 %). Průměrně ukládaná částka činí 2440 Kč měsíčně. Vyplývá to z průzkumu společnosti IMAS International pro finanční skupinu Erste Group.


Nejoblíbenějším spořícím produktem v České republice je stavební spoření, které používá 49 % populace. Následuje životní a kapitálové pojištění, které má 34 % dotazovaných. Stejně populární je mezi Čechy i penzijní připojištění. Tradiční spořící produkty typu vkladní knížky či spořících účtů využívá 33 % respondentů. Podílové nebo investiční fondy používá naproti tomu pouze 9 %.

- Vánoce začínají ve stavebních spořitelnách
- Investice: Češi jsou spořiví a mají velký potenciál jako investoři
- Spořící účet... Úroky klesly, vyplatí se ještě?

„Údaj ilustruje relativní konzervativnost klientů českých bank, kteří preferují dlouhodobě vyzkoušené produkty. Přitom v západní Evropě je podíl úspor směřujících do fondů podstatně vyšší. Tato konzervativnost či obezřetnost uchránila klienty i banky v Česku  od větších ztrát v dobách finančních krizí, “ komentoval závěry průzkumu  generální ředitel České spořitelny, Gernot Mittendorfer.

Z výsledků studie vyplývá, že i podílové a investiční fondy využívá nepatrně více žen než mužů. Ženy také dávají proti mužům ve větší míře přednost životnímu a kapitálovému pojištění.

Více než třetina dotázaných, kteří pravidelně spoří (35 %), ukládají měsíčně částku v rozmezí 1001 – 2500 Kč. Velmi nebo docela spokojeno je s výší pravidelně ukládané částky 54 % respondentů.

Největším motivem pro spoření je v České republice tvorba finanční zálohy pro případ nouze, následuje spoření na stáří nebo pro umožnění časnějšího odchodu do důchodu. Mezi dalšími pohnutkami dominují snaha našetřit si na určitou věc nebo na nutné investice či akvizice. Část respondentů si pravidelně spoří na dovolenou.

62 % spořících očekává, že v následujících pěti letech bude spořit zhruba stejně, 19 % pak očekává zvýšení ukládaných částek a stejné procento populace naopak jejich snížení.  

Kurzy

Kurzovní lístek: 1.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,380 23,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články