Spotřebitelský úvěr by měl být v budoucnu s lepšími podmínkami - ze zákona

29. 1. 2010 – 6:24 | Úvěry | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Spotřebitelský úvěr by měl být v budoucnu s lepšími podmínkami - ze zákona
Spotřebytelský úvěr bude mít strop RPSN, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

V legislativním procesu jsou právě nyní dvě novely zákona o některých podmínkách sjednávání spotřebitelského úvěru. První novelu, která je v současné době projednávána v Poslanecké sněmovn. Návrh si bere za vzor tzv. slovenský model stanovující strop RPSN a zrušení rozhodčí doložky a dále tento model upravuje. Informovalo o tom Občanské sdružení SPES, které poskytuje poradenství lidem ohroženým majetkovou nouzí.


Druhou novelou spotřebitelského úvěru je transpozice evropské směrnice o spotřebitelském úvěru, která má být transponována do českého právního řádu do června 2010. Novela by v současné době měla mířit na program jednání vlády a následně se jí bude zabývat Poslanecká sněmovna. Obě novely by měly být projednány ještě v tomto volebním období Poslanecké sněmovny.

Jaké dopady budou mít tyto novely, v čem spočívají a jak se na ně dívá laická i odborná veřejnost, na to se snažil odpovědět seminář „Novely zákona o spotřebitelském úvěru jako možné nástroje proti lichvě“, který dnes v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky uspořádalo Sdružení SPES.

„Novely zákona, o kterých byl dnešní seminář, jdou správným směrem,“ řekla Andrea Běhálková, předsedkyně Rady Sdružení SPES. „Je však třeba najít takové řešení, které ochrání žadatele o půjčky před neférovými podmínkami některých poskytovatelů, ale naopak na druhé straně umožní těm férovým poskytovatelům i nadále poskytovat finanční služby za rozumných podmínek. Pokud by totiž nebyl systém nastaven citlivě, hrozí, že slušní poskytovatelé půjček z trhu zmizí a řada lidí se pak z nedostatku legální nabídky raději uchýlí k nekalým poskytovatelům, kteří půjčují finanční prostředky neoficiální cestou. Lidé by se tak mohli paradoxně dostat do daleko horší situace,“ vysvětlila Běhálková.

Kam dál?
- RPSN - co je RPSN?
- Úvěr pro mladé: 300 tisíc s úrokem 2%
- Úvěry a půjčky: Nemáte na splátky? Jednejte s bankou!
- ČOI: Každá druhá smlouva o Spotřebitelském úvěru měla nedostatky


Kurzy

Kurzovní lístek: 26.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,280 24,400
USD 22,850 23,030
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články