Správce odmítl skoro polovinu dluhů Sazky, uznal jen 15 miliard

12. 5. 2011 – 15:05 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Správce odmítl skoro polovinu dluhů Sazky, uznal jen 15 miliard
Cupka přezkoumal pohledávky za celkem 32,253 miliardy korun, z toho popřel 17,154 miliardy korun, Foto: Sazka | zdroj: NašePeníze.cz

Insolvenční správce Sazky Josef Cupka uznal jako nesporné dluhy Sazky za 15,1 miliardy korun, popřel 17,2 miliardy korun.

Jak už dříve uvedl Městský soud v Praze, celková výše přihlášených pohledávek činí 41,098 miliardy Kč, k soudu dorazilo přes 2000 pohledávek. Insolvenční správce je rozdělil na sporné a nesporné, značná část je ale ještě tzv. ve výzvách, kdy je věřitelé musí doplnit. Ty ještě přezkoumány nebyly.

Cupka přezkoumal pohledávky za celkem 32,253 miliardy korun, z toho popřel 17,154 miliardy korun. Jako nesporné uznal zbylých 15,1 miliardy korun. Dalších 9,273 miliardy je "ve výzvách", z toho i jedna osmimiliardová od Občanského sdružení Zelený ostrov. Cupka totiž už dříve sdružení vyzval, aby doložilo, zda tuto pohledávku zanesli soudu lidé oprávnění jednat jménem sdružení. Pokud se tak stane, teprve potom ji správce přezkoumá.

Cupka např. popřel osmimiliardové pohledávky od dvou zahraničních firem, které své pohledávky přihlásily jako podmíněné k pohledávce Občanského sdružení Zelený ostrov. Jde o firmy Oldeira Anstalt a Alfa Capital Holdings, obě za důvod vzniku pohledávky udaly smlouvu o postoupení pohledávky uzavřené se sdružením Zelený ostrov.

Uznal např. pohledávky od firem Moranda (452 miliónů korun), KKCG SF (874 milionů korun), Telefónica O2 (210 milionů korun) nebo České spořitelny (215 milionů korun). Jako nespornou označil i pohledávku s dluhopisy za 4,936 miliardy korun.

Městský soud v Praze už od středečního pozdního odpoledne zveřejňuje seznam přihlášených pohledávek vytvořených správcem tak, aby se věřitelé mohli v předstihu před přezkumným jednáním seznámit se statusem svých pohledávek. "Pokud věřitel ze seznamu přihlášek zjistí, že jeho pohledávka byla insolvenčním správcem popřena, má možnost se popření bránit ve lhůtě 30 dnů od přezkumného jednání, nejpozději 15 dnů od vyrozumění o popření pokud se neúčastnil přezkumného jednání, a to v tzv. incidenčním řízení, kde je žalovanou stranou insolvenční správce," sdělila agentuře Mediafax mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Stanovisko insolvenčního správce, zejména popření pohledávky, má významný vliv na hlasovací právo věřitele. "O hlasovacím právu věřitele s popřenou pohledávkou hlasují primárně ostatní věřitelé zjištěných pohledávek na schůzi věřitelů. Pokud neumožní hlasovat věřiteli s popřenou pohledávkou, či se zdrží, o hlasovacím právu definitivně rozhodne insolvenční soudce," dodala mluvčí.

Přezkum pohledávek je důležitý z pohledu schůze věřitelů, která se uskuteční 26. května. Na ní bude mít větší váhu slovo věřitele s větším procentem částky na pohledávkách.

-Libor Popela | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články