Sreality.cz jsou v pasti... skončí bez nabídky realit?

26. 3. 2010 – 0:01 | Úvěry | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Sreality.cz jsou v pasti... skončí bez nabídky realit?
Dominantní realitní server Sreality.cz je v nelehké pozici, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Realitní server Sreality.cz ustoupil ostrému nátlaku malých realitních kanceláří a neuskuteční plánovanou změnu obchodních podmínek. Nyní dostal ránu od velkých realitních hráčů: Od 1. dubna se serverem nebudou spolupracovat pro změnu oni. Sreality.cz jsou v pasti.

Dominantní realitní server Sreality.cz je v nelehké pozici. Když se jim podařilo odvrátit hrozbu odchodu malých realitních kanceláří sdružených v Asociaci realitních kanceláří ČR, kterým se nelíbily nové podmínky inzerce, přišla rána z druhé strany.

Předevčírem v odpoledních hodinách oznámily tři velcí hráči na realitním trhu - RE/MAX, M&M a STING, že s ním od 1. dubna 2010 nebudou spolupracovat.

 

sReality.cz chtěl změnit obchodní model

 

Server Sreality.cz připravil počátkem roku nové podmínky inzerce na svých stránkách. Podmínky byly vstřícnější pro větší realitní kanceláře, což se nelíbilo menším hráčům. „Z našeho pohledu se jedná o zneužití dominantního postavení na trhu, protože server Sreality.cz má jednoznačně nejvyšší návštěvnost v poměru s jinými realitními servery a troufám si tvrdit, že inzerce na Sreality.cz má větší důležitost než na všech ostatních serverech dohromady,“ uvedl tehdy Ondřej Velemínský, manažer pobočky realitní kanceláře Kova.

Základem změny měla být platba za proklik, kde si sice mohla realitní kancelář stanovit limit počtu prokliků, ovšem v takovém případě mohla teoreticky konkurence vyřadit její nabídku "odklikáním" inzerátu.

Nové podmínky se ale nelíbily ani některým větším hráčům na trhu. "Nová cenová strategie se dá popsat jako neuvážená a progrese zdražení neodpovídá růstu kvality tohoto serveru a už vůbec ne vývoji realitního trhu," komentoval situaci David Rewenda, vedoucí marketingového oddělení Realitní kanceláře STING.

 

Tlaku realitek i médií sReality.cz ustoupil

 

Server Sreality.cz nakonec tlaku ustoupil. „Vyhodnotili jsme zpětnou vazbu od našich klientů a rozhodli se ponechat stávající obchodní model, abychom jim vyšli vstříc," uvedl v polovině března obchodní ředitel Seznam.cz Michal Heisig.

Jenže ani tím se Sreality.cz nezavděčily všem. Výsledkem je prohlášení tří velkých hráčů na trhu (RE/MAX, M&M a STING) o ukončení spolupráce. Mezi nimi je i společnost STING, jejíž vedoucí marketingového oddělení novou cenovou strategii také kritizoval.

 

Proč velcí hráči z sReality.cz odcházejí?

 

Proč tedy velcí hráči ze serveru odcházejí? "Stojí za tím netržní chování serveru Sreality.cz. Několikrát v letošním roce měnily podmínky a jejich obchodní podmínky po poslední změně pro nás, velké hráče na trhu, nejsou výhodné," uvedl pro server Hypoindex.cz David Krajný, CEO a president společnosti RE/MAX.

"Reakce těchto tří realitních kanceláří přichází ve chvíli, kdy se jim nepodařilo získat v rámci paušálních plateb od Seznam.cz žádnou „velkoobchodní“ slevu. Sreality zachovávají v obnoveném obchodním modelu stejné podmínky pro všechny realitní kanceláře a na tom nemají důvod nic měnit, ani pokud jde o tyto tři realitní kanceláře," uvádí ve svém vyjádření Seznam.cz, provozovatel serveru Sreality.cz.

David Krajný dodává: "Sreality.cz se nechovají jenom netržně, ale jejich kvalita neodpovídá současné době. Na serveru je mnoho duplicit a nabídka z tohoto pohledu není kvalitní. Je-li inzerovaná jedna nemovitost čtyřmi společnostmi, je pro zákazníka obtížné se v nabídce orientovat."

Přestože server podmínky inzerce nakonec upravil do podoby, v jaké byly před ohlášenou změnou, podle Davida Krajného podmínky pro velké realitky Sreality.cz zhoršily. Ukončení spolupráce je nezvratné. "Myslím, že to trhu ale jenom prospěje. Je tu prostor pro nový portál," doplnil David Krajný.

Seznam.cz ovšem zvýhodňování velkých hráčů i před zvažovanou změnou podmínek odmítá: "Seznam.cz důrazně odmítá tvrzení těchto tří realitních kanceláří o tom, že s nimi byly uzavírány rámcové smlouvy pro rok 2010. Nic takového jim Seznam.cz ani server Sreality.cz nenabízel a takové smlouvy neexistují. S vědomím, že se bude server Sreality.cz na jaře tohoto roku měnit, byly potvrzovány dokonce jen tříměsíční objednávky."

 

<%Anketa3%>

 

Nový realitní server a nová asociace

 

Prostor pro nový realitní portál chce vyplnit trojice realitních kanceláří vlastním projektem. "Jejich jednání jen urychlilo naše asociační snahy. Již dříve jsme se sblížili a bavíme se o založení asociace a o založení vlastního realitního portálu, který by byl obdobou podobných portálů v Americe," uvedl David Krajný pro Hypoindex.cz.

Ke dvěma asociacím realitních kanceláří přibude tedy v brzké době třetí, přičemž jedním z jejích cílů bude patřit spuštění a provozování realitního serveru - který bude mimochodem konkurencí pro opuštěný server Sreality.cz.

Nový realitní server i asociace by měly být spuštěn do léta. "Máme systém v zásadě vybraný, víme jak bude fungovat. Mělo by to být přehledné a neměly by tam být duplicity. Mělo by to fungovat jako ve Spojených státech," uvedl David Krajný. Server by neměl sloužit jen členům nové asociace, ale měl by být otevřený i pro jiné realitní kanceláře. "Byl by otevřený všem při dodržení určitých pravidel. Podmínky by byly ale určitě výhodnější, než jaké poskytuje nyní server Sreality.cz," doplnil Krajný.

(Petr Zámečník, Více na Hypoindex.cz)

Kam dál?

- Sreality.cz ustoupí tlaku realitek a poplatky nezmění

- sReality.cz mění podmínky inzerce. Realitky se bouří

- Jak nejlépe prodat byt? Máme pro vás pár tipů!

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články