Stále větší počet mladých lidí má problém sehnat práci. V Česku i Evropě

3. 8. 2012 – 13:20 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stále větší počet mladých lidí má problém sehnat práci. V Česku i Evropě
Obecná míra nezaměstnanosti v druhém čtvrtletí stagnovala na 6,8 procenta, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Problém se sháněním zaměstnání má nejen v Česku, ale i v celé Evropě, stále větší počet mladých lidí. V pátek o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ), podle jeho vyjádření navíc Evropa stárne a počet osob v důchodovém věku se bude stále zvyšovat.

Podle zprávy ČSÚ vedou snižování počtu dětí a zvyšování naděje dožití v evropských zemích k zásadním demografickým změnám, které lze jednoduše shrnout jako stárnutí obyvatelstva. Přičemž počet osob, které dosáhly 65 a více let, už výrazně převyšuje počet dětí mladších patnácti let.

Statistiky zároveň jednoznačně ukazují, že podíl osob ve věku 15 až 64 let (produktivní část populace) se bude v průběhu dalších desetiletí snižovat a naopak výrazně poroste počet osob starších 65 let (poproduktivní složka obyvatelstva).

"Při tomto nepříznivém demografickém vývoji je nutné se ptát, jaká je budoucnost trhu práce a jestli lze nějakým způsobem těmto nepříznivým vlivům čelit. Je třeba zdůraznit, že z ekonomického pohledu je určující podíl zaměstnaných osob, respektive podíl osob nepracujících," uvedl Ondřej Nývlt z Odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Analýza trhu práce podle míry nezaměstnanosti je nedostatečná, protože míra nezaměstnanosti nebere v úvahu počet ekonomicky neaktivních, například většiny studentů, důchodců a osob na rodičovské dovolené, připomíná Nývlt. Počet nezaměstnaných je totiž vztažen k pracovní síle a nikoliv k populaci.

Daleko průkaznější je podle Nývlta porovnat počet nepracujících osob, tedy součet nezaměstnaných a ekonomicky neaktivních s celkovým počtem obyvatel. Tento ukazatel je vhodné vztáhnout na produktivní složku obyvatelstva (15 až 64 let). Ta nám ukazuje skutečné rezervy na trhu práce, protože už z názvu je zřejmé, že by v tomto věku měla většina obyvatel pracovat.

Podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) v druhém čtvrtletí letošního roku obecná míra nezaměstnanosti ve věkové skupině 15 až 64 let v ČR meziročně stagnovala na úrovni 6,8 procenta. Podle metodiky ministerstva práce a sociálních věcí míra registrované nezaměstnanosti dosáhla ve druhém čtvrtletí 2012 hodnoty 8,4 procenta, což představuje meziroční pokles o 0,1 procentního bodu.

Jan Soukup | MED

Nejlépe placené obory dle nabídek práce na prace.nasepenize.cz

 

 

 

 

 

 

Nejvyšší průměrné platy v okresech

Kurzy

Kurzovní lístek: 27.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,720 22,900
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články