Stamiliardová zakázka kolem Temelína asi padne

4. 3. 2012 – 19:52 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stamiliardová zakázka kolem Temelína asi padne
Pravděpodobnost, že třetí a čtvrtý blok v temelínském areálu nevyrostou, je prý poměrně vysoká, Foto:ČEZ | zdroj: NašePeníze.cz

Topmanažeři ČEZ vážně pochybují o dostavbě temelínské jaderné elektrárny a chystají "plán B". Informují o tom v sobotním vydání Lidové noviny.

Dostavba jaderné elektrárny Temelín, stamiliardová zakázka, za níž neváhají lobbovat nejmocnější politici světa, se možná vůbec neuskuteční. Lidé z vedení skupiny ČEZ, která má plánovaný tendr na starosti, totiž vydali zatím nejsilnější signál, že z tendru nakonec sejde, píší Lidové noviny.

Pravděpodobnost, že třetí a čtvrtý blok v temelínském areálu nevyrostou, je podle nich poměrně vysoká. "Podle mého odhadu asi tak třetinová," uvedl pod podmínkou anonymity jeden z topmanažerů ČEZ. Důvodem je nízká cena elektřiny na burzách, problémy uchazečů s budováním nejmodernějších reaktorů či obavy, že Brusel zpřísní pravidla pro jaderná zařízení. Jinými slovy: vedení ČEZ se obává, že se chod obřího Temelína nevyplatí, uvádí Lidové noviny.

Vedení ČEZ proto chystá i "plán B". Musel by asi postavit další paroplynové elektrárny a prodloužit provoz některých uhelných elektráren. Podle Lidových novin je prakticky jisté, že pak už by Česko nebylo vývozcem, ale dovozcem elektrické energie.

-Zdenek Michora | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,620 23,800
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články