Stát bude nutit zaměstnavatele aby vypláceli odstupné

27. 5. 2011 – 0:01 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stát bude nutit zaměstnavatele aby vypláceli odstupné
Lidé registrovaní na úřadu práce nemohou nově pobírat dávky a současně pracovat, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Chybu v balíčku sociálních reforem hodlá napravit výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny. Ve středu totiž přijal pozměňovací návrh, který zavádí, že zaměstnanec, jemuž zaměstnavatel nevyplatil odstupné, získá od úřadu práce podporu v nezaměstnanosti.

"Pozměňovací návrh bude tlačit na to, aby bylo odstupné vyplaceno," soudí zástupci výboru a návrh poslankyně Jitky Chalánkové z TOP 09 doporučí Poslanecké sněmovně schválit. Na to, aby zaměstnavatel vyplatil zaměstnanci odstupné, totiž bude nyní tlačit stát.

Návrh podpořil na schůzi výboru i ombudsman Pavel Varvařovský. Vzpomněl na případ, kdy v jižních Čechách přišlo o práci v papírnách tisíc lidí, kteří nedostali odstupné ani podporu v nezaměstnanosti.

Pozměňovací návrh reaguje na bod sociálního balíčku, který nárok na podporu v nezaměstnanosti posouvá o příslušné měsíce, za něž dostal zaměstnanec odstupné. Pokud tedy zaměstnanci náleží odstupné ve výši tří měsíčních platů a jeho pracovní poměr byl například z organizačních důvodů ukončen k poslednímu prosinci, podporu v nezaměstnanosti začne pobírat od 1. dubna.

Práce na černo bude pokutována až 100 tisíci, jaké další změny přibudou?

 

Při změně zaměstnavatele si můžete nevyčerpanou dovolenou převést

 

Problém je však v tom, že zákon dosud nerozlišoval nárok na odstupné od jeho skutečného vyplacení. To se pozměňovacím návrhem mění, ten, kdo vinou zaměstnavatele odstupné nezískal, bude dostávat podporu v nezaměstnanosti ihned.

Výbor doporučí sněmovně zároveň schválit celý balíček úsporných opatření, který například zavádí, že se nemocenská vyplácí po celou dobu nemoci ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu. Předtím se procento zvyšovalo po 30. dni nemoci na 66 procent, po 60. dni na 72 procent. Podle návrhu stát navíc nemocenskou proplácí až od 22. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti, namísto dřívějšího 15. dne. Do té doby platí svým zaměstnancům náhradu mzdy zaměstnavatelé.

Zákon také omezuje sociální příspěvek pouze na rodiny, kde jeden rodič pečuje o dlouhodobě nemocné nebo postižené dítě. Příspěvek dále náleží rodinám, kde alespoň jeden z rodičů je sám nezaopatřeným dítětem, tedy je mu méně než 26 let. Změnila se také výplata rodičovského příspěvku ve tříleté a čtyřleté variantě. Porodné se kvůli balíčku škrtů vyplácí pouze za první narozené dítě, a to jen rodinám s příjmem do 2,4násobku životního minima.

Lidé registrovaní na úřadu práce nemohou nově pobírat dávky a současně pracovat. Ti, kteří odcházejí ze zaměstnání na dohodu nebo na vlastní žádost, mají nárok pouze na nižší podporu v nezaměstnanosti. Příspěvek na péči v takzvaném prvním stupni se snížil z 2000 na 800 korun měsíčně.

Původně sociální opatření měla platit trvale od začátku tohoto roku, Ústavní soud je však zrušil s tím, že zákony pozbudou platnosti 31. prosince 2011. Balíček úsporných opatření totiž koaliční poslanci prosadili ve sněmovně ve stavu legislativní nouze.

Vláda již proto balíček úsporných zákonů opět projednala a schválila 23. března. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) předložil identický návrh, který poslanci schválili již minulý rok na podzim. S ním vyslovili poslanci v prvním čtení v dubnu souhlas.

-Karolina Brožová, Filip Nachtmann | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 14.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,640 24,760
USD 22,960 23,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články