Stát prý neplní sliby investorům

16. 3. 2010 – 0:08 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stát prý neplní sliby investorům
Podle deníku E15 stát neplní své závazky vůči investorům, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo průmyslu letos přidělí investorům do technologických center a strategických služeb půl miliardy korun. Neuspokojí tak všechny nároky firem, jež v minulosti získaly příslib investičních pobídek, uvádí deník E15.

Podle deníku to nebude poprvé. Investoři, kteří na základě dřívějšího rozhodnutí o přidělení pobídky očekávali, že budou čerpat přesně vyčíslené dotace na vytvořená pracovní místa a školení zaměstnanců, se musejí kvůli omezování rozpočtového deficitu uskrovnit. Nároky investorů se pohybují v řádu miliard korun, loni jim stát přidělil 681 milionů.

To, že původní příslib považuje pouze za „rámcový“, potvrzuje i samo ministerstvo průmyslu. Mluvčí úřadu Matyáš Vitík uvedl, že reálné závazky českého státu vznikají až poté, co je v každém roce na pobídky
přidělena určitá suma financí. Ta se pak rozdělí mezi podniky. „Celková částka nemůže být garantována, žádný dluh tedy nevzniká,“ řekl Vitík.

Podle informací deníku E15 se nyní diskutuje o tom, že neuspokojení všech nároků investorů může zhoršit image Česka v očích zahraničních podnikatelů.

Pokud by vznikl spor s investorem, ministerstvo průmyslu by se mohlo odvolat na příslušné pasáže rozhodnutí o přidělení pobídky. Tam se uvádí, že dotace na příslušný rok je závislá na tom, zda má ministerstvo dostatek finančních zdrojů, a zároveň to, že na dotaci nevzniká právní nárok. Faktem však také je, že celková výše slibovaných pobídek mohla sehrát roli při rozhodování firmy, zda svou investici umístí právě v České republice.

(Mediafax)

Kam dál?

- Přelom v investicích: Poprvé je větší zájem o nájmy než zóny

- České firmy míří do Silicon Valley

Kurzy

Kurzovní lístek: 27.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,390
USD 23,290 23,470
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články