Stát zlepšuje podmínky pro export, zjednoduší úvěrování

25. 6. 2009 – 1:01 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Stát zlepšuje podmínky pro export, zjednoduší úvěrování
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský dnes vystoupil na 90. Žofínském fóru, které se zaměřilo na proexportní politiku státu. Ministr Tošovský exportérům prezentoval bilanci opatření na podporu, která stát přijal v reakci na pokles výkonu globální ekonomiky. Protože je česká ekonomika mimořádně otevřenou ekonomikou s podílem vývozu a služeb na HDP přes 70 %, je proexportní politika jednou z hlavních priorit vlády.


Mezi hlavní vládní opatření podporující export patří navýšení pojistné kapacity Exportní a garanční pojišťovací společnosti na 150 mld. Kč a posílení základního jmění České exportní banky o 1 mld. Kč. Ministerstvo průmyslu a obchodu kromě toho připravilo změnu zákona      o pojišťování a financování vývozu se státní podporou, které českým firmám usnadní přístup k pojištění a úvěrům pro vývoz jejich produkce. Tuto legislativní změnu před dvěma týdny schválila Poslanecká sněmovna.

- Proexportní opatření se ukázala účinnými

\"Novela exportérům umožní získat státem zvýhodněný úvěr nejen od České exportní banky, ale i od komerčních bank. Tím se firmám výrazně zlepší přístup k exportním úvěrům. Firmám ale také umožní získat před—exportní úvěry na financování praktických aplikací vědy a výzkumu určených pro vývoz,\" dodává ministr průmyslu a obchodu Tošovský.

Stát dále firmám pomáhá firmám v přístupu na zahraniční trhy formou poradenství nebo organizováním zahraničních podnikatelských misí. V letošním roce se podnikatelských misí za asistence MPO, zastupitelských úřadů a zahraničních kanceláří CzechTrade uskuteční několik desítek.

MPO navíc podporuje prezentaci českých firem na zahraničních veletrzích a výstavách. Do těchto aktivit budou v letošním roce zapojeny také evropské peníze z Operačního programu Podnikání a inovace 2007—2013. 


Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,410
USD 23,340 23,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články