Státní dluh narostl za loňský rok o 195 mld místo plánovaných 38 mld korun

4. 1. 2010 – 1:01 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Státní dluh narostl za loňský rok o 195 mld místo plánovaných 38 mld korun
Státní dluh nekontrolovaně roste, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

V nedělním pořadu Partie na TV Prima premiér Jan Fischer uvedl, že státní dluh za loňský rok narostl o 195 mld místo plánovaných 38 mld korun. Za navýšení schodku může podle politiků hlavně silnější působení krize, než se předpokládalo.


Ve schváleném loňském rozpočtu, který připravila minulá vláda Mirka Topolánka (ODS), se počítalo se schodkem asi 38,1 miliardy korun. Poslanci jej ale v listopadu navýšili zhruba na 52,2 miliardy korun, aby stát měl dostatek finančních prostředků na výplatu důchodů.

Bylo ale jasné, že hospodaření státu skončí kvůli hospodářské krizi s ještě vyšším deficitem. Ministerstvo financí očekávalo, že bude kolem 165 miliard korun. Levicoví politici hovořili o schodku kolem 200 miliard Kč.

ČSSD viní vládu Topolánka

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že loňský schodek rozpočtu, který se podle něj přiblíží 200 miliardám korun, je odpovědností vlády Mirka Topolánka. Ta prý reagovala na světovou hospodářskou krizi pozdě. Zavedení daňovýchreforem k 1. lednu 2008 znamenalo snížení daňových příjmů o 80 miliard korun, dodal.

Podle ODS jsou na vině vysoké výdaje

Předseda ODS Mirek Topolánek naopak vysoký schodek rozpočtu přičetl hospodářské krizi a protikrizovým opatřením. Hlavní problém rozpočtu je podle něj na výdajové straně. \"Klíčové slovo je nyní rozpočtová obezřetnost,\" upozornil. Za nutnost považuje totální restrukturalizaci mandatorních (zákonem povinných) výdajů státu a sociální, zdravotní a penzijní reformy. Stát musí snížit běžné výdaje, podotkl.

Paroubek považuje po volbách za nejdůležitější boj proti krizi, boj s nezaměstnaností, snahu o udržení životní úrovně, zdravotnictví a boj proti korupci. \"Protože odpovídám až druhý, připojil bych se k tomu poslednímu bodu, boji proti korupci,\" doplnil Topolánek. Oba se také shodli na tom, že prodej elektrárenské společnosti ČEZ pro ně po volbách nebude prioritou. Nepřipravujeme ani žádnou noc dlouhých nožů, co se týká případných změn ve vedení stáních firem, doplnil Paroubek.

Jaký bude rok 2010?

Rozpočet na rok 2010 předpokládá schodek asi 163 miliard korun. Poslanci ale na návrh levice udělali v hospodářském plánu přesuny asi za 12 miliard: přidali na přímé platby zemědělců, na platy státních zaměstnanců včetně učitelů a na sociální služby.

Sněmovna bude ale jednat už v lednu o návrzích, který by schodek zvýšily. Jde o vrácení výše mateřské na loňskou úroveň, pro letošek ji snížil vládní protikrizový balíček. ČSSD navrhuje také letos vyplatit mimořádný důchod 2400 korun. Na stole je i návrh na zrušení neplacení prvních tří dnů nemoci.

Premiér Fischer dnes uvedl, že ještě do sněmovní schůze, která začíná 26. ledna, se sejde i v souvislosti s těmito návrhy s lídry všech parlamentních stran. Dopad návrhů na rozpočet by prý byl 13 až 14 miliard korun.

Vláda podle premiéra nepočítá se zavedením šrotovného, které prosadila ve sněmovně ČSSD navzdory vetu Senátu a potom i prezidenta Václava Klause. Zavedení státního příspěvku na nákup nového vozu za likvidaci starého automobilu je ale podle zákona na kabinetu. \"Oživovat spotřebu přiléváním veřejných prostředků by nebylo rozumné,\" řekl dnes v Partii Fischer. Vláda podle něho nevidí důvod, \"proč přistupovat k aktivaci šrotovného\".

Kam dál?
- Příští rok naše ekonomika poroste, s ní i statní dluh
- Váš dluh je 111000 korun
- Povede zvyšování státního dluhu k bankrotu?
- Zvyšování státního dluhu se dotkne všech.. a tvrdě

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,950 22,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články