Státní dluhopisy: Půjčit Česku už budete moct i vy

2. 12. 2010 – 17:56 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Státní dluhopisy: Půjčit Česku už budete moct i vy
Dluhopisy nebudou zatíženy žádnými poplatky za vedení účtu a nebudou nijak daňově zvýhodněné, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo financí v příštím roce vydá dluhopisy pro domácnosti v objemu až 10 miliard korun, nejpozději by měly přijít ve třetím kvartálu příštího roku. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Bude se jednat o pilotní emisi těchto dluhopisů, jíž bude předcházet propagační akce ministerstva financí.

"Neděláme to proto, že bychom naše dluhopisy už neměli komu prodat. Naopak je o ně značný zájem. Hlavní je, aby z výnosu těchto dluhopisů netěžily jen zahraniční firmy, ale chceme tuto možnost nabídnout i českým domácnostem," poznamenal Kalousek.

Pilotní emise bude distribuována výlučně prostřednictvím bank, přičemž tyto dluhopisy budou mít samostatnou evidenci v Centrálním registru cenných papírů. Postupně se možnosti distribuce možná rozšíří na Burzu cenných papírů a systém Czech point.

Dluhopisy budou dvojího typu: krátkodobé se splatností jeden až dva roky a dlouhodobé se splatností pět až šest let. Jejich nominální hodnota bude jedna koruna, přičemž minimální možný odběr bude 1000 kusů, tj. 1000 korun.

"Tuto hodnotu jsme zvolili proto, aby si lidé na konci roku mohli nechat vyplatit úroky cash přímo na dřevo nebo je rovnou překlopili do dalších dluhopisů a maximalizovali tak svůj zisk," vysvětlil Kalousek.

Dluhopisy dlouhodobé bude možné prodat před dobou splatnosti, krátkodobé bude nutné držet až do splatnosti. Dluhopisy nebudou zatíženy žádnými poplatky za vedení účtu a nebudou nijak daňově zvýhodněné.

Výhodnost dluhopisů zatím není známá. Ministerstvo doposud nezveřejnilo s jakým úrokem budou dluhopisy splatné.

-Jiří Táborský,Mediafax/NašePeníze.cz

Kam dál?

- Schodek loňského rozpočtu mají zaplatit dluhopisy za téměř 150 miliard

- Do konce listopadu se státní dluh vyhoupl na téměř 141 miliard

- Koncem příštího roku budeme dlužit 1,5 bilionu korun - možná

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,230 25,350
USD 23,290 23,470
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články